PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

200-metrowy wieżowiec w centrum stolicy - poznaj szczegóły inwestycji

 • Autor: Propertynews.pl
 • 11 sie 2015 12:45

200-metrowy wieżowiec w centrum stolicy - poznaj szczegóły inwestycji Centralna Park

200-metrowy wieżowiec, który powstanie w centrum Warszawy, staje się coraz bardziej realny. PKP publikuje nowe wizualizacje i informuje o postępach w jego realizacji.

REKLAMA

Projekt Centralna Park to inwestycja, która powstanie na rogu al. Jerozolimskich i al. Jana Pawła II. Kompleks zajmie łącznie 2 ha gruntów w ścisłym centrum Warszawy.

Najważniejszym budynkiem kompleksu będzie 200-metrowy wieżowiec. Jego projekt szykuje pracownia SUD Architekci. Jak informują przedstawiciele PKP, zaprezentowane wizualizacje nie prezentują ostatecznego wyglądu budynku, jednak charakter bryły ma zostać zachowany.

- Będzie to duży projekt bardzo dobrze zintegrowany z komunikacją publiczną. Chcemy jak najbardziej zmniejszyć liczbę miejsc parkingowych i dać najlepszą alternatywę związaną z bliskością przystanków autobusowych, tramwajowych i niewielkiej odległości od metra - komentuje Maciej K. Król, prezes Xcity Investment.

Na terenie samego kompleksu obowiązywać ma wyłącznie ruch pieszych. 

Inwestycja będzie etapowana. W tym momencie inwestorzy nie mają dokładnych planów realizacji. Wszystko zależy od sytuacji rynkowej.

- Inwestycja zależy w dużej mierze od remontu linii średnicowej. Wtedy to chcemy przygotować płytę fundamentową pod inwestycję. PKP PLK planuje realizację projektu od 2018 roku i w tym momencie planujemy zacząć z naszą budową - dodaje Król.

Nie oznacza to, że budowa samego kompleksu Centralna Park ruszy od razu. - Realizacja części komercyjnej może zająć nawet 6 lat, w zależności od sytuacji rynkowej - dodaje przedstawiciel XCity.

W tym momencie wiadomo, że wieżowiec ma zawierać funkcje biurowe, hotelarskie oraz handlowe na parterze. Jego wysokość wyniesie 200 metrów.

Problematyczne, jeśli chodzi o realizację projektu, mogą być kwestie prawne. Chodzi o tzw. warstwową własność ziemi. W tym momencie takie pojęcie nie obowiązuje w polskim prawie, co dla potencjalnego partnera PKP może być niedopuszczalne. Jednakże przedstawiciele PKP zapewniają, że istnieje sposób niezależny od zmian w prawie, który umożliwia realizację projektu.

 • niwstan 2015-08-12 14:28:50
  Warszawa się rozwija (kosztem)" czy Gdańska właśnie"?. Z pozyskanych danych statystycznych to Gdańsk najwięcej bierze statystycznie środków na rozwój z UE, można by POwiedzieć kosztem (kiedyś dynamicznej – dystansującej nawet amerykańskie tempo) Gdyni. No, ale wszystkim jak widać rządzi polityka i ludzie którzy ze styropianu doszli do władzy, a powinien (jak zaznacza Krakus) decydować pragmatyzm, zdrowy rozsądek a zwłaszcza racjonalizm.

  Pamiętam jakie były i są batalie w Trójmieście organizowane medialnie zwłaszcza przez Gdańszczan odnośnie Sea Towers (nie wspominając o istniejącym od zawsze lotnisku Gdynia-Kosakowa) w Gdyni i jaka to jest sól w oku niektórych i wylewanie pomyj na prezydenta m.Gdyni.

  Chyba jednak coś w tym jednak jest u ludzi z b. wschodu, ich zazdrości, zawiści i skłócania Polaków, ale nie dawajmy się poróżniać, idźmy do przodu, a PKP też będzie się zmieniało na lepsze w czym i my powinniśmy w tym im pomagać.
 • Jackman 2015-08-12 10:52:23
  W Polsce panuje taki centralizm, że niechęć do Warszawy zupełnie nie dziwi. PKP również w tym centraliźmie uczestniczy stawiając wysokiej klasy projekty w Warszawie, a w takim Poznaniu stawiając jako dworzec zwykły szajs, z każdą kolejną decyzją pogłębiając chaos urbanistyczny, jaki tam poczynili. Warszawa się rozwija, ale kosztem Krakowa, Poznania, Wrocławia czy Gdańska właśnie.
 • Krakus 2015-08-12 10:18:20
  Strasznie przykro czyta się takie komentarze jak ten od Gdańszczanina. Ta zupełnie irracjonalna nienawiść do Stolicy to głębszy problem. To nie są tylko kompleksy wynikające z życia w mniejszym mieście niż Warszawa. bo Gdańsk jest pięknym miastem i pięknie się zmieniającym. To są wg mnie dwie sprawy - charakterologiczna (może nawet genetyczna) skłonność niektórych naszych Rodaków do szukania winnego za własne niepowodzenia, nieudolność i nieporadność - coś jak z winą Tuska - winna jest "warszawka" , ale jest też coś innego..od zaborów prowadzona polityka skłócania Polaków z Polakami, wymyślanie idiotycznych, sztucznych podziałów, zupełnie nie mających nic wspólnego z rzeczywistością. Teraz PANIE GDAŃSZCZANINIE kiedy już zdiagnozowaliśmy Pana problem ad meritum - PKP ma prawo zagospodarowywać swoje tereny jak chce. To że chce zbudować 200m wieżowiec w Warszawie świadczy o nich dobrze, bo ta działka (jeżeli zna Pan Stolicę ) stoi pusta a warta jest setki milionów. Działki obok nie 2ha tylko 2tys. m chodzą w cenach 150-200mln zł. Więc to dobrze, że PKP chcą zarobić bo budynek będą wynajmować i póki co jest to w Warszawie bardzo dochodowy biznes więc, dobrze, że oprócz zagranicznych funduszy POLSKA firma chce na tym zarabiać. A czy budynek jest ładny ocenią najemcy. Natomiast Warszawa jest ładna, wyjątkowo zasłużona dla naszej historii, pięknieje z każdym rokiem i jej rolą jest reprezentowanie Polski na świecie. Dlatego rozwój Warszawy każdego normalnego Polaka powinien cieszyć. Pozdrawiam.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA