PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

2013 rok na rynku nieruchomości komercyjnych - prognozuje Monika Rajska-Wolińska

  • Autor: Propertynews.pl
  • 23 sty 2013 10:03

W roku 2013 popyt na powierzchnię biurową powinien utrzymać się na podobnym poziomie co w roku ubiegłym - tzn. 900 tys. mkw. Zwiększy się natomiast znacznie, bo aż o 40 proc., podaż powierzchni zarówno w Warszawie jak i miastach regionalnych. - W związku z tym możemy być świadkami rosnącej ilości wolnej powierzchni, co w konsekwencji, może przełożyć się na spadek stawek czynszu - uważa Monika Rajska-Wolińska, partner zarządzający Colliers International w Polsce.

REKLAMA

- Na rynku powierzchni magazynowych w dalszym ciągu zainteresowaniem będą się cieszyć powierzchnie na Śląsku, we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Najbardziej popularne będą umowy typu pre-let oraz BTS. Nie przewidujemy natomiast inwestycji o charakterze spekulacyjnym. Współczynnik powierzchni niewynajętej będzie się natomiast obniżał. Stawki czynszów pozostaną na podobnym poziomie co w zeszłym roku. Niewielki wzrost możemy natomiast zaobserwować w regionach, gdzie współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na poziomie poniżej 10 proc. - uważa Monika Rajska-Wolińska.

Dodaje, że rynek powierzchni handlowych w Polsce jest już stosunkowo nasycony. Obecnie w budowie znajduje się ok. 750 tys. mkw. powierzchni, a według prognoz, w 2013 roku przybędzie ok. 550 tys. mkw. nowej powierzchni. - Współczynnik powierzchni niewynajętej w głównych polskich aglomeracjach utrzymuje się na poziomie poniżej 5 proc. Najmniej dostępnej powierzchni znajduje się w Szczecinie i w Warszawie - informuje przedstawicielka Colliers International.

Rynek polski jest nadal interesujący dla marek międzynarodowych. W 2013 roku w naszym kraju pojawi się kultowa amerykańska firma Abercrombie & Fitch.

- Całkiem dobrze zapowiada się również rynek inwestycji. Spodziewamy się, że w 2013 roku polskie nieruchomości komercyjne najlepszej jakości będą się cieszyć niezmiennym zainteresowaniem zarówno inwestorów instytucjonalnych, jak i banków finansujących. Większy problem będą miały ponownie nieruchomości gorszej jakości, ze względu na ich niską płynność z uwagi na nieznaczne zainteresowanie potencjalnych kupujących. Jest to w znacznej mierze warunkowane trudnością z pozyskaniem finansowania dłużnego oraz oczekiwaniami finansowymi sprzedających. Przewidujemy, że wolumen transakcji w 2013 roku osiągnie poziom zbliżony do ubiegłego roku, czyli ok. 2.0 - 2.5 mld euro - podsumowuje Rajska-Wolińska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA