PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

35 łódzkich kamienic będzie remontowanych

  • Autor: PAP
  • 05 sie 2013 15:28

35 budynków w centrum Łodzi, w tym zabytkowe kamienice, zostanie zrewitalizowanych w ramach miejskiego programu "Mia100Kamienic". Dotąd zakończono kompleksowe remonty 40 miejskich kamienic.

REKLAMA

W ramach programu "Mia100Kamienic" rozstrzygnięto w ostatnim czasie przetargi na opracowanie dokumentacji projektowych dla kolejnych 25 budynków, dla pięciu innych przetarg zostanie powtórzony. W najbliższych dniach ogłoszone zostaną przetargi na wykonawców robót budowlanych w kolejnych pięciu nieruchomościach, w tym dwóch zabytkowych kamienicach przy ul. Sienkiewicza.

Jak podkreśliła na poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, obie kamienice, pochodzące z XIX w., będą pierwszymi poddanymi rewitalizacji w ramach programu na terenie tzw. Nowego Centrum Łodzi. W 2015 roku miasto zamierza odnowić kolejną sąsiadującą z nimi kamienicę.

"To jest moment, kiedy rozpoczynamy prace związane z Nowym Centrum Łodzi, jeśli chodzi o rewitalizację budynków mieszkalnych" - mówiła prezydent Łodzi.

Zabytkowa kamienica przy ul. Sienkiewicza 20 została wzniesiona w 1897 r. przez małżonków Hersza i Mindla Talerman z przeznaczeniem na wynajem mieszkań. Powstała w wyjątkowym, jeśli chodzi o Łódź, stylu neogotyckim. Druga kamienica została wzniesiona w 1893 r.; ma fasadą w stylu eklektycznym, z użyciem form neorenesansowych.

Prezydent Łodzi zaznaczyła, że na czas remontu z budynków wykwaterowani zostaną wszyscy mieszkańcy. "Remonty będą kompleksowe, nastąpią zmiany podziału mieszkań, a także powstaną atrakcyjne przestrzenie użytkowe na parterach budynków" - zaznaczyła Zdanowska. Remonty obu kamienic mają się rozpocząć we wrześniu i potrwają ponad rok.

Obok tych dwóch obiektów miasto ogłosi przetargi na wybór wykonawców prac w nieruchomościach przy ulicach: Gdańskiej, Lipowej oraz Zielonej. Przetargi na opracowanie dokumentacji projektowych dot. głównie nieruchomości przy ul. Gdańskiej, a także m.in. Kilińskiego, Kopernika, Al. Kościuszki, Nawrot, Ogrodowej, Piotrkowskiej, Zachodniej, Zamenhofa, Zielonej i Żeromskiego.

Według zapowiedzi prezydent miasta niedługo powinno rozpocząć się także wykwaterowywanie ponad 140 rodzin z pierwszego zabytkowego domu familijnego na ul. Ogrodowej w pobliżu Manufaktury. Remont ma się zacząć w przyszłym roku.

Program "Mia100kamienic" ruszył w sierpniu 2011 roku. W jego ramach miejskie budynki są remontowane kompleksowo, wraz z podwórkami. Obecnie w procesie inwestycyjnym jest ponad 70 kamienic - remonty 40 z nich już się zakończyły.

Władze miasta liczą, że do końca tego roku w ramach programu odnowionych zostanie w sumie 50 nieruchomości. "Łącznie w procesie inwestycyjnym, razem z dokumentacjami, budynkami, które są w fazie przetargowej lub tuż przed podpisaniem umowy - jest ponad 116 nieruchomości" - powiedział PAP dyrektor biura prezydenta Łodzi Tomasz Piotrowski.

Na remonty kamienic w ramach tego programu miasto przeznaczyło dotąd w sumie ponad 150 mln zł - w tym roku w budżecie zapisano na ten cel 65 mln zł, w przyszłorocznym ma to być 50 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA