PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

365 mln euro - tyle zainwestowano w nieruchomości w Polsce w II kwartale

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lip 2015 13:40

365 mln euro - tyle zainwestowano w nieruchomości w Polsce w II kwartale James Chapman, partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield

W drugim kwartale 2015 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych CEE wyniosła 881 mln euro, co oznacza, że łącznie od początku roku zainwestowano 2,21 mld euro - wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield. Polska okazała się liderem rynku.

REKLAMA

Znaczna liczba transakcji jest w przygotowaniu, wolumen obrotów w bieżącym roku może więc przekroczyć poziom ubiegłoroczny.

 - W drugim kwartale osiągnięto przede wszystkim znaczący postęp w transakcjach, które zostaną sfinalizowane w okresie od lipca do września. Zaawansowany etap wielu z nich pozwala przypuszczać, że trzeci kwartał 2015 r. będzie rekordowy pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych we wszystkich krajach Europy Środkowej - powiedział James Chapman, partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield.

W drugim kwartale 2015 r. największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor nieruchomości biurowych – zawarto transakcje o wartości 394 mln euro (wzrost o 158 proc. kwartał do kwartału). Natomiast obroty w sektorze nieruchomości handlowych i magazynowych wyniosły odpowiednio 380 mln euro i 52 mln euro, co świadczy o spadku aktywności inwestycyjnej w drugim kwartale o odpowiednio 51 proc.  i 87 proc.w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jednak w ujęciu półrocznym wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych wzrosła w pierwszym półroczu 2015 r. o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a na rynku nieruchomości magazynowym o 12 proc.. W drugiej połowie 2015 r. największego wzrostu aktywności inwestycyjnej należy się spodziewać w sektorze handlowym.

Najwyższy wolumen transakcji w drugim kwartale odnotowano w Polsce, gdzie zainwestowano łącznie 365 mln euro. Ponadto wyniki półroczne świadczą o tym, że Czechy i Polska pozostają w centrum zainteresowań inwestorów. Jednak Węgry jako jedyny kraj regionu odnotowały większą aktywność inwestycyjną w porównaniu z pierwszym kwartałem, a także wzrost wolumenów obrotów powyżej pięcioletniej średniej kwartalnej.

Największą transakcją portfelową w drugim kwartale była sprzedaż przez Avivę portfela dziesięciu nieruchomości wielofunkcyjnych w Europie Środkowej za 185 mln euro, dzięki której firma Lone Star została właścicielem aktywów we wszystkich krajach wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. Natomiast największą transakcją pojedynczej nieruchomości była sprzedaż centrum handlowego Arkády Pankrác w czeskiej Pradze za 162 mln euro – przy jej zawarciu doradzali specjaliści z Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.

- Prognozy na drugie półrocze dla regionu Europy Środkowej napawają nas optymizmem ze względu na wiele transakcji na zaawansowanym etapie. Sektory nieruchomości biurowych i handlowych nadal przyciągają duży kapitał inwestycyjny, a stopy kapitalizacji z najlepszych aktywów spadły poniżej 6%. Warto zaznaczyć, że rośnie także wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych. Trudna sytuacja w Grecji wpływa na strefę euro, ale z aktualnych danych wynika, że wartość obrotów na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej przekroczy ubiegłoroczny poziom i wyniesie 7,5 mld euro -powiedział  James Chapman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA