PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

365 mln euro - tyle zainwestowano w nieruchomości w Polsce w II kwartale

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 lip 2015 13:40

365 mln euro - tyle zainwestowano w nieruchomości w Polsce w II kwartale James Chapman, partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield

W drugim kwartale 2015 r. wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych CEE wyniosła 881 mln euro, co oznacza, że łącznie od początku roku zainwestowano 2,21 mld euro - wynika z najnowszego raportu Cushman & Wakefield. Polska okazała się liderem rynku.

REKLAMA

Znaczna liczba transakcji jest w przygotowaniu, wolumen obrotów w bieżącym roku może więc przekroczyć poziom ubiegłoroczny.

 - W drugim kwartale osiągnięto przede wszystkim znaczący postęp w transakcjach, które zostaną sfinalizowane w okresie od lipca do września. Zaawansowany etap wielu z nich pozwala przypuszczać, że trzeci kwartał 2015 r. będzie rekordowy pod względem wolumenu transakcji inwestycyjnych we wszystkich krajach Europy Środkowej - powiedział James Chapman, partner i dyrektor Grupy Rynków Kapitałowych w Europie Środkowej w firmie Cushman & Wakefield.

W drugim kwartale 2015 r. największym zainteresowaniem inwestorów cieszył się sektor nieruchomości biurowych – zawarto transakcje o wartości 394 mln euro (wzrost o 158 proc. kwartał do kwartału). Natomiast obroty w sektorze nieruchomości handlowych i magazynowych wyniosły odpowiednio 380 mln euro i 52 mln euro, co świadczy o spadku aktywności inwestycyjnej w drugim kwartale o odpowiednio 51 proc.  i 87 proc.w porównaniu z pierwszym kwartałem. Jednak w ujęciu półrocznym wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości handlowych wzrosła w pierwszym półroczu 2015 r. o 55 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej, a na rynku nieruchomości magazynowym o 12 proc.. W drugiej połowie 2015 r. największego wzrostu aktywności inwestycyjnej należy się spodziewać w sektorze handlowym.

Najwyższy wolumen transakcji w drugim kwartale odnotowano w Polsce, gdzie zainwestowano łącznie 365 mln euro. Ponadto wyniki półroczne świadczą o tym, że Czechy i Polska pozostają w centrum zainteresowań inwestorów. Jednak Węgry jako jedyny kraj regionu odnotowały większą aktywność inwestycyjną w porównaniu z pierwszym kwartałem, a także wzrost wolumenów obrotów powyżej pięcioletniej średniej kwartalnej.

Największą transakcją portfelową w drugim kwartale była sprzedaż przez Avivę portfela dziesięciu nieruchomości wielofunkcyjnych w Europie Środkowej za 185 mln euro, dzięki której firma Lone Star została właścicielem aktywów we wszystkich krajach wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej. Natomiast największą transakcją pojedynczej nieruchomości była sprzedaż centrum handlowego Arkády Pankrác w czeskiej Pradze za 162 mln euro – przy jej zawarciu doradzali specjaliści z Grupy Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield.

- Prognozy na drugie półrocze dla regionu Europy Środkowej napawają nas optymizmem ze względu na wiele transakcji na zaawansowanym etapie. Sektory nieruchomości biurowych i handlowych nadal przyciągają duży kapitał inwestycyjny, a stopy kapitalizacji z najlepszych aktywów spadły poniżej 6%. Warto zaznaczyć, że rośnie także wartość transakcji inwestycyjnych w sektorze nieruchomości handlowych. Trudna sytuacja w Grecji wpływa na strefę euro, ale z aktualnych danych wynika, że wartość obrotów na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowej przekroczy ubiegłoroczny poziom i wyniesie 7,5 mld euro -powiedział  James Chapman.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA