PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

398 ml zł dla przedsiębiorstw z Wielkopolski na innowacyjne projekty

  • Autor: PAP
  • 01 paź 2015 07:51

398 ml zł dla przedsiębiorstw z Wielkopolski na innowacyjne projekty Fot Fotolia

W środę ogłoszono największy do tej pory konkurs na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2014-2020. O 398 mln zł mogą się starać przedsiębiorcy, którzy chcą wprowadzić w swoich firmach różnego rodzaju innowacje.

REKLAMA

Zgłaszane w konkursie projekty muszą być wysoce innowacyjne. Na dofinansowanie mają szansę firmy wprowadzające nowe technologie i rozwiązania, które w Polsce obecne są nie dłużej niż trzy lata, a na świecie są znane nie dłużej niż pięć lat. Średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą liczyć na dofinansowanie 35 proc. tzw. kosztów kwalifikowalnych, a mikro i małe 45 proc. Firmy na złożenie wniosków mają czas do końca listopada.

Jak powiedział w środę PAP dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego Hubert Zobel, "298 mln zł dotyczy wsparcia dla projektów o wartości dofinansowania między 50 tys. a 1 mln zł". "100 mln zł przeznaczamy na projekty powyżej 1 mln do 5 mln zł. Pieniądze te chcemy rozdysponować wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców w Wielkopolsce. Spodziewamy się dużego zainteresowania" - dodał.

Zobel tłumaczył, że nie muszą to być projekty przeprowadzane z uczelniami. "Może to być np. zakup nowoczesnej linii produkcyjnej, wprowadzenie innowacyjnego procesu w firmie czy rozwiązań marketingowych" - wymienił. Wparcie wysoko innowacyjnych przedsiębiorstw - czyli wdrażających innowacje procesowe, produktowe i nietechnologiczne - może się odbyć poprzez dofinansowanie inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Jest to np. transfer technologii poprzez nabycie praw patentowych, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

"Wysoka innowacyjność musi być podparta odpowiednią opinią. W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej Komisja Europejska dość znacznie podniosła poprzeczkę i nie są to pieniądze przeznaczone na typowe inwestycje, każda z nich musi odznaczać się pewną udokumentowaną innowacyjnością" - zaznaczył dyrektor departamentu.

W całym WRPO na wzmocnienie konkurencyjności w ramach tzw. pierwszej osi priorytetowej przeznaczonych jest 467 mln euro. Oprócz wsparcia wysoko innowacyjnych przedsiębiorstw w formie dotacji przewiduje się również wsparcie w formie instrumentów finansowych, podnoszące konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw również dzięki podniesieniu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. To ostatnie z działań związane jest z modyfikacją procesów technologiczno-produkcyjnych, kompleksową modernizacją energochłonnych obiektów i inwestycjami w zakresie instalacji wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.

WRPO 2014+ jest programem dwufunduszowym. Ponad 70 proc. z 2,4 mld euro zapisanych w WRPO pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostała część z Europejskiego Funduszu Społecznego. Według wyliczeń urzędu, region otrzymał 7,8 proc. ogólnej kwoty przeznaczonej na wszystkie 16 polskich programów regionalnych. Pod tym względem Wielkopolska znalazła się na trzecim miejscu w Polsce - po województwach: śląskim i małopolskim. Na statystycznego mieszkańca regionu przypadnie nieco ponad 700 euro środków unijnych. Głównym celem WRPO 2014+ jest poprawa konkurencyjności i spójności województwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA