PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

43 mln zł z inicjatywy JESSICA na pomorskie inwestycje

  • Autor: PAP
  • 27 wrz 2013 17:47

Budowa zespołu basenów w Redzie o wartości ponad 70 mln zł oraz centrum administracyjno-usługowego w Gdańsku za ok. 40 mln zł będą współfinansowane z unijnej inicjatywy JESSICA. Pomoc w postaci niskooprocentowanej pożyczki wyniesie ponad 43 mln zł.

REKLAMA

W piątek w Gdańsku i w Redzie podpisano umowy w sprawie współfinansowania obu inwestycji.

Umowę w sprawie budowy zespołu basenów rekreacyjnych w Redzie podpisali przedstawiciele Banku Ochrony Środowiska, który jest operatorem programu JESSICA i spółki celowej Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie, powołanej przez Semeko Grupę Inwestycyjną sp. z o.o., która jest inwestorem przedsięwzięcia.

Budowa Aquaparku ma kosztować ok. 70 mln zł, z tego 20 mln zł to niskooprocentowana pożyczka z programu JESSICA. Zespół basenów ma być oddany do użytku w połowie 2015 roku. Inwestor zapowiada, że w ramach inwestycji powstaną: pełnowymiarowy basen sportowy 16x25m, pierwszy w Polsce wydzielony basen do pływania niemowląt z odrębnym obiegiem wody oraz kompleks basenów rekreacyjnych dla dzieci i rodzin.

Mają też powstać: pontonowa rzeka o długości ponad 350 m, basen z kulą wywołującą fale oraz - jedyna w naszej części Europy - zjeżdżalnia przez akwarium z rekinami.

Inwestor zapowiada, że w ramach kompleksu powstanie ogród zimowy m.in. z przyrodniczymi ścieżkami edukacyjnymi oraz kąciki energii odnawialnej.

W piątek podpisano też umowę w sprawie udzielenia niskooprocentowanej pożyczki w wysokości ponad 23 mln zł z inicjatywy JESSICA na budowę Centrum Administracyjno-Usługowego na terenie Pomorskiego Centrum Logistycznego w Gdańsku. Dokument podpisali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

W ramach projektu o wartości ponad 40 mln zł ma powstać zaplecze administracyjno-usługowe dla głębokowodnego terminala kontenerowego (DCT Gdańsk), a także służb i podmiotów z branży transportu morskiego. Biurowiec ma mieć powierzchnię ok. 7 tys. m kw. Jacek Zwolak z Agencji Rozwoju Pomorza poinformował, że realizacja inwestycji rozpocznie się w styczniu 2014 roku, a zakończy w marcu 2015 roku.

JESSICA (z ang. Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to instrument inżynierii finansowej przygotowany przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Umożliwia on wykorzystanie części finansowania ze środków unijnych w postaci zwrotnych inwestycji (pożyczki, wkłady kapitałowe, gwarancji) w projekty dotyczące rozwoju obszarów miejskich i przyczyniające się do wzrostu ich atrakcyjności. JESSICA wdrażana jest ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

Pomorskie jest jednym z pięciu województw, w których wykorzystywana jest JESSICA. Region ma do dyspozycji 56,8 mln euro. Ponadto program jest wykorzystywany w województwach: wielkopolskim (ponad 66 mln euro), zachodniopomorskim (33 mln euro), śląskim (60 mln euro) oraz mazowieckim (40 mln euro).

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA