PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

95 proc. środków zainwestowanych w polskie nieruchomości w 2012 r. pochodziło z zagranicy

  • Autor: propertynews.pl
  • 31 maj 2013 10:40

95 proc. środków zainwestowanych w polskie nieruchomości w 2012 r. pochodziło z zagranicy

Polski rynek nieruchomości komercyjnych jest dla funduszy jednym z najatrakcyjniejszych rynków inwestycyjnych w Europie. W ubiegłym roku wartość transakcji zawartych w Polsce wzrosła trzeci rok z rzędu, osiągając wielkość 2,8 mld euro. Stanowiło to ok. 75 proc. wartości wszystkich transakcji w Europie Środkowej.

REKLAMA

- O szczególnej popularności naszego rynku świadczy również fakt, że aż 95 proc. środków zainwestowanych w polskie nieruchomości komercyjne w 2012 r. pochodziło z zagranicy - mówi Łukasz Lorencki z Cushman & Wakefield.

Źródłem siły polskiego rynku nieruchomości komercyjnych są jego stabilność oraz płynność minimalizujące ryzyko wyjścia z inwestycji. - Najlepiej widać to w sektorze najlepszych nieruchomości, cieszącym się największym zainteresowaniem inwestorów, ale jest również zauważalne w przypadku nieruchomości drugorzędnych, które stanowiły istotną część ubiegłorocznego wolumenu transakcji - przekonuje Lorencki.

Pozytywny klimat wokół polskich nieruchomości zawdzięczamy przede wszystkim stabilnej koniunkturze gospodarczej, która jako jedyna w Unii Europejskiej notowała coroczny dodatni wzrost PKB od 2008 r. Jednak zdaniem Łukasza Lorenckiego ryzyko osłabienia gospodarczego jest równocześnie największym zagrożeniem dalszego wzrostu rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. - Grozi ono z jednej strony istotnym zmniejszeniem się wolumenu i liczby transakcji, jak również spadkiem cen, szczególnie poza sektorem najlepszych nieruchomości - uważa.

Wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła w I kw. ok. 625 mln euro wobec 818 mln euro w I kw. 2012 r. i 1.628 mln euro w IV kw. 2012 r. - Mimo spadku wolumenu transakcji w pierwszym kwartale, w żadnym wypadku nie można mówić o osłabieniu aktywności inwestycyjnej na polskim rynku nieruchomości. Gdyby nie ubiegłoroczna, dość niestandardowa transakcja zakupu Złotych Tarasów za 475 mln euro, mówiono by o prawie dwukrotnym wzroście wolumenu transakcji w porównaniu z pierwszym kwartałem 2012 r. - mówi przedstawiciel Cushman & Wakefield.

Dodaje, że ze względu na szereg umów przedwstępnych ogłoszonych w ostatnich miesiącach wolumen inwestycji w kolejnym kwartale powinien utrzymać się na obecnym, wysokim poziomie. Sprzyjać temu będzie również prognozowana w drugiej połowie roku poprawa koniunktury, która może przyczynić się do wzrostu zainteresowaniami nieruchomościami drugorzędnymi oraz tymi położonymi w mniejszych miejscowościach. - Dzięki utrzymaniu się dotychczasowej aktywności inwestycyjnej wielkość rynku w całym 2013 r. powinna być zbliżona do ubiegłorocznego poziomu - przekonuje.

 

* komentarz przygotowany na początku maja

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA