PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Adam Krzanowski: zarządzanie w Nowym Stylu

  • www.pulshr.pl
  • 16 lis 2015 09:58

Adam Krzanowski: zarządzanie w Nowym Stylu Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl, fot. mat.pras.

Zespół ludzi ma się składać z wielu bardzo dobrych specjalistów i menedżerów, którzy nimi zarządzają. Jeżeli bierzesz kogoś, to po to, żeby on ci coś powiedział, wyjaśnił, doradził. Ten ktoś widzi, że od niego się wręcz wymaga otwartości, a nie, że się go tłamsi - mówi Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl.

REKLAMA

– Nie oszukujmy się, jeżeli zatrudniam jakiegoś specjalistę w jakimś dziale, to ten specjalista musi być mądrzejszy ode mnie w dziedzinie, w której wykonuje swoją pracę – mówi Adam Krzanowski, prezes grupy Nowy Styl.

Mówi się, że szefowie polskich firm – podobno już rzadziej, ale jednak wciąż – lubują się w folwarcznym stylu zarządzania. Nie znoszą sprzeciwu, nie słuchają ludzi, lubią "potakiwaczy". A jak to jest z panem?

Adam Krzanowski, prezes Grupy Nowy Styl: – My jesteśmy firmą, która lubi pracować z ludźmi – i mówię to nie tylko w swoim imieniu, ale i całego zarządu. Wręcz uczymy ludzi, żeby się z nami nie zgadzali albo żeby mieli odwagę się z nami nie zgadzać. Jeżeli ktoś przychodzi do mnie i we wszystkim mi przytakuje, choć uważa inaczej, choć ma inny pomysł, to jest to katastrofa. Nie oszukujmy się, jeżeli ja zatrudniam jakiegoś specjalistę, w jakimś dziale, to ten specjalista musi być mądrzejszy ode mnie w dziedzinie, w której wykonuje swoją pracę. Jakby był na moim poziomie, to by było bez sensu.

Zespół ludzi ma się składać z wielu bardzo dobrych specjalistów i menedżerów, którzy nimi zarządzają. Jeżeli bierzesz kogoś, to po to, żeby on ci coś powiedział, wyjaśnił, doradził. Ten ktoś widzi, że od niego się wręcz wymaga otwartości, a nie, że się go tłamsi. Znam przypadki z różnych firm – nie tylko w Polsce – gdzie menedżment narzuca pewne rzeczy z góry i wcale nie chce słuchać. Wręcz jak ktoś próbuje coś powiedzieć, to go po prostu tłamsi, albo jak w ogóle nie mówi jego językiem, to nawet nie waha się go wyrzucić z pracy.

A czy to nie wynika z tego, że taki menedżer się boi, że straci autorytet?

– Tak, ale to jest głupie. Jest jedna bardzo ważna rzecz – rozróżnienie bycia menedżerem od bycia specjalistą. Dlaczego dzisiaj najwięcej na świecie płaci się menedżerom, a nie specjalistom? Ponieważ oni muszą potrafić połączyć duże zespoły, stworzyć strategię, motywować ludzi, ale naprawdę nie muszą być przy tym specjalistami w pewnych obszarach. Tylko że kiedy będą odnosić sukcesy? Kiedy będą zatrudniać bardzo dobrych specjalistów bądź menedżerów mniejszych zespołów, którzy będą potrafili tę kreatywność z ludzi wyciągać. Jeżeli ktoś myśli, że jeśli jest prezesem, to musi się na wszystkim znać, to jest to błędne założenie samo w sobie.

Jeżeli będzie tak uważał, to prędzej czy później wyrzuci z pracy wszystkich specjalistów, bo będą mądrzejsi od niego. Jeśli ktoś się kształcił w danym kierunku i jest np. szefem działu inżynierów, to trudno, żebym ja był od niego mądrzejszy, ja się w ogóle na tym nie znam.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA