PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Afrykańscy inwestorzy podgrzewają atmosferę

  • Autor: Propertynews.pl
  • 13 maj 2016 16:30

Afrykańscy inwestorzy podgrzewają atmosferę Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL

W ciągu ostatnich 12 miesięcy inwestorzy z Republiki Południowej Afryki mocno zaznaczyli swoją obecność na rynkach nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej. Rosnącej aktywności kapitału z RPA sprzyjają atrakcyjne poziomy stóp kapitalizacji oraz niskie stopy procentowe w regionie.

REKLAMA

W związku ze spadkiem wartości waluty oraz rosnącym ryzykiem na rynku południowoafrykańskim, fundusze typu REIT i firmy nieruchomościowe z RPA – dotychczas koncentrujące się na inwestycjach w rodzimym kraju - szukają możliwości dywersyfikacji portfela i przyglądają się Europie Środkowo – Wschodniej.

- Atrakcyjne profile ryzyka/zysku, mniejsza konkurencja oraz niższe koszty finansowania oferowane przez rynki CEE sprawiły, że region ten stał się atrakcyjną lokalizacją dla zagranicznego kapitału. Dla porównania, w Wielkiej Brytanii panuje niezwykle duża konkurencja o flagowe obiekty, a w Republice Południowej Afryki koszty finansowania dłużnego są obecnie wyższe niż stopy kapitalizacji dla projektów typu prime - informuje Craig Smith, dyrektor, Dział Rynków Kapitałowych Afryki Subsaharyjskiej w JLL.

Szczególnym zainteresowaniem kapitału południowoafrykańskiego cieszą się nieruchomości handlowe. Przykładem jest fundusz NEPI, aktywny w Rumunii od 2008 r., który rozszerzył swoją działalność na inne kraje CEE. Południowoafrykański REIT Hyprop niedawno zadebiutował w Serbii i Czarnogórze jako część przedsięwzięcia typu joint venture z Homestead, utworzonego w celu zakupu dwóch galerii handlowych Delta City za 202,7 mln euro. To największa transakcja kupna obiektu w Europie Południowo – Wschodniej (SEE) w ostatnich pięciu latach. W ciągu ostatnich 24 miesięcy na rynki Europy Środkowo – Wschodniej weszli również tacy inwestorzy jak. Atterbury Europe, Rockcastle, Redefine Properties, Accelerate i Tower.

W ostatnim czasie wzrosła aktywność kapitału z RPA również na rynku nieruchomości w Polsce. Przykładem jest tegoroczna spektakularna transakcja pomiędzy Redefine Properties a Echo Investment.

- Polska jako stabilny, duży rynek oferujący szereg ciekawych produktów inwestycyjnych, jest naturalnym kierunkiem ekspansji dla południowoafrykańskiego kapitału. W 2015 r. bardzo aktywny był u nas fundusz Rockcastle, który przejął Karolinkę w Opolu, Pogorię w Dąbrowie Górniczej, Platan w Zabrzu czy Solaris w Opolu - komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA