PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Alternatywa dla Londynu po Brexicie? Frankfurt, Dublin, Paryż i Warszawa

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 wrz 2016 17:14

Alternatywa dla Londynu po Brexicie? Frankfurt, Dublin, Paryż i Warszawa Sesja "Rynek biurowy w Warszawie", Property Forum 2016

Czy w kontekście Brexitu Warszawa może być mocną alternatywną dla Londynu? Z jakimi europejskimi miastami nasza stolica konkuruje o inwestorów? Czym ich przyciąga? - pytała w czasie sesji Rynek biurowy w Warszawie, która odbyła się podczas Property Forum 2016, Małgorzata Dankowska, TPA Poland.

REKLAMA

Wiele firm mających swoje siedziby w Londynie, w tym banki inwestycyjne takie jak HSBC czy JP Morgan Chase, już zapowiedziały relokacje w przypadku Brexitu. Czy warszawski rynek biurowy na tym skorzysta? - Frankfurt, Dublin, Paryż – to trzy topowe lokalizacje, które mogą być alternatywą dla inwestorów, którzy mają dziś siedzibę bądź biuro w Londynie – mówi Jarosław Pilch z Savills. - Każdy z tych rynków ma jednak swoje wady, m.in. dostęp do powierzchni biurowej. Na przykład podaż tej powierzchni w Dublinie to 3,5 mln mkw. W tym kontekście Warszawa ma większe możliwości – dodaje.

Lista pytań o przyszłość inwestorów obecnych w Londynie jest dłuższa. - Wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń. Zastanawiają się, czy po Brexicie Wielka Brytania zostanie w strukturach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA), co pozwoliłoby na wykorzystanie tzw. „passporting rights”, czyli swobodne prowadzenie biznesu w krajach EEA. Mówimy o 5,5 tys. firm - tłumaczy Ewelina Kałużna, Skanska Property Poland.

Alternatywnych lokalizacji mogą szukać m.in. japońscy inwestorzy. - Rząd tego kraju wystosowała już żądania do władz Wielkiej Brytanii, gdy Brexit stanie się faktem. Jak się zachowa? Czy ewentualnie Polska będzie dla alternatywnym kierunkiem dla japońskich firm? - pytała Kałużna.

Jarosław Pilch zwraca uwagę na jeszcze jedną potencjalną grupę nowych najemców, którzy w kontekście zawirowań polityczno-gospodarczych mogą wybrać Warszawę. - To inwestorzy, którzy dopiero planowali otwarcie swojego biura w Londynie. Aby wybrały Polskę, potrzebujemy jednak wsparcia, m.in. ze strony polskiego rządu – dodaje.

Czy tylko Warszawa jest w Polsce alternatywnym kierunkiem dla firm z londyńskiego city? Czy to także szansa dla miast regionalnych? Jarosław Pilch podkreśla, że te ostatnie przyciągają inny profil najemców i inny typ działalności, ale taka perspektywa też istnieje. - Mamy wielu klientów, którzy prowadzą działalność w Warszawie, i w miastach regionalnych. Obecnie czynsze w stolicy i miastach regionalnych są porównywalne, ale nie to jest najważniejsze. Cała gra toczy się bowiem o kadry – wyjaśnia Rafał Mazurczak, Echo Investment SA.

To właśnie dostęp do pracowników spowodował, że dziś Warszawa skupia najwięcej firm z sektora SSC/R&D. - Warszawa jest największych ośrodkiem akademickim. To magnes dla inwestorów – uważa Ewelina Kałużna.

Peter Chatfield, Vastint Poland podsumował, że Polska ma dziś wiele do zaoferowania inwestorom. - Wszystko zależy od typu działalności, ale to stolica będzie pierwszym kierunkiem dla poszukiwań nowych miejsc na siedziby dla zagranicznych firm.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA