PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Analitycy: GTC zanotuje wysoką stratę na wycenie nieruchomości inwestycyjnych

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2013 19:04

Globe Trade Centre zanotuje w IV kwartale 2012 r. stratę w wyniku znacznego ujemnego odpisu aktualizującego wartość aktywów, głównie nieruchomości w Europie Południowo-Wschodniej. Pewne odpisy in minus pojawią się także w Polsce - oceniają analitycy.

REKLAMA

"W IV kwartale spodziewamy się w GTC wysokiej straty na wycenie nieruchomości inwestycyjnych. Naszym zdaniem będzie to główna przyczyna słabych wyników spółki w tym okresie. Za taką sytuację będą odpowiadały rynki Europy Południowo-Wschodniej, głównie Rumunia, Bułgaria i Chorwacja, w mniejszym stopniu Węgry. Możliwe, że odpisy in minus pojawią się także w Polsce, ale nie spodziewamy się, by były wysokie" - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Zybała, analityk DI BRE Banku.

"Stratę na rewaluacji aktywów szacujemy na 66 mln euro, przy czym około 30 proc. tej kwoty przypadnie akcjonariuszom mniejszościowym" - dodał.

Stratę dewelopera w tym okresie prognozuje także Maciej Wewiórski, analityk DM IDMSA. Zaznacza, że w przypadku tej spółki skala odpisów in minus jest trudna do oszacowania.

"Oczekujemy straty w GTC. O ile jest to w miarę łatwe do przewidzenia, to trudniejsza do prognozowania jest skala odpisów. W momencie hossy konsensus niedoszacowywał zysków spółki. Teraz, gdy na rynku jest gorzej, pojawia się problem z trafnym szacowaniem strat" - powiedział.

"My zakładamy 35 mln euro odpisów in minus, ale nie zdziwi nas jeśli będą one większe. Powodem tych strat jest duża presja na czynsze w regionie Europy Południowo-Wschodniej, ale i w Polsce. Te przeszacowania są neutralne z punktu widzenia cash flow, bo presja na czynsze dotyczy głównie przyszłych okresów" - podał również.

Zybała poinformował, że w IV kwartale oczekuje nieco niższego kdk wyniku brutto ze sprzedaży z tytułu najmu. W segmencie mieszkaniowym powinien on być z kolei bliski zeru.

"W przypadku zysków z najmu nie spodziewamy się istotnych różnic kwartał do kwartału. W IV kwartale zostały sprzedane budynki Platinium I-IV, co negatywnie wpłynie na wyniki. Zostanie to częściowo skompensowane przez spadek wakatów w biurowcach m.in. w Łodzi, czy Katowicach, a także zakończenie okresów wolnych od płacenia czynszów np. w Burgas" - powiedział analityk DI BRE Banku.

Jego zdaniem w IV kwartale zysk brutto ze sprzedaży w segmencie wynajmu powinien być nieznacznie gorszy od tego zanotowanego w III kwartale, kiedy wyniósł 23,9 mln euro.

"Jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, to w ostatnich kwartałach przy niskich przychodach wynik brutto ze sprzedaży był bliski zeru. Sądzimy, że taka tendencja utrzyma się także w IV kwartale" - dodał.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA