PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Analitycy: GTC zanotuje wysoką stratę na wycenie nieruchomości inwestycyjnych

  • Autor: PAP
  • 07 mar 2013 19:04

Globe Trade Centre zanotuje w IV kwartale 2012 r. stratę w wyniku znacznego ujemnego odpisu aktualizującego wartość aktywów, głównie nieruchomości w Europie Południowo-Wschodniej. Pewne odpisy in minus pojawią się także w Polsce - oceniają analitycy.

REKLAMA

"W IV kwartale spodziewamy się w GTC wysokiej straty na wycenie nieruchomości inwestycyjnych. Naszym zdaniem będzie to główna przyczyna słabych wyników spółki w tym okresie. Za taką sytuację będą odpowiadały rynki Europy Południowo-Wschodniej, głównie Rumunia, Bułgaria i Chorwacja, w mniejszym stopniu Węgry. Możliwe, że odpisy in minus pojawią się także w Polsce, ale nie spodziewamy się, by były wysokie" - poinformował w rozmowie z PAP Piotr Zybała, analityk DI BRE Banku.

"Stratę na rewaluacji aktywów szacujemy na 66 mln euro, przy czym około 30 proc. tej kwoty przypadnie akcjonariuszom mniejszościowym" - dodał.

Stratę dewelopera w tym okresie prognozuje także Maciej Wewiórski, analityk DM IDMSA. Zaznacza, że w przypadku tej spółki skala odpisów in minus jest trudna do oszacowania.

"Oczekujemy straty w GTC. O ile jest to w miarę łatwe do przewidzenia, to trudniejsza do prognozowania jest skala odpisów. W momencie hossy konsensus niedoszacowywał zysków spółki. Teraz, gdy na rynku jest gorzej, pojawia się problem z trafnym szacowaniem strat" - powiedział.

"My zakładamy 35 mln euro odpisów in minus, ale nie zdziwi nas jeśli będą one większe. Powodem tych strat jest duża presja na czynsze w regionie Europy Południowo-Wschodniej, ale i w Polsce. Te przeszacowania są neutralne z punktu widzenia cash flow, bo presja na czynsze dotyczy głównie przyszłych okresów" - podał również.

Zybała poinformował, że w IV kwartale oczekuje nieco niższego kdk wyniku brutto ze sprzedaży z tytułu najmu. W segmencie mieszkaniowym powinien on być z kolei bliski zeru.

"W przypadku zysków z najmu nie spodziewamy się istotnych różnic kwartał do kwartału. W IV kwartale zostały sprzedane budynki Platinium I-IV, co negatywnie wpłynie na wyniki. Zostanie to częściowo skompensowane przez spadek wakatów w biurowcach m.in. w Łodzi, czy Katowicach, a także zakończenie okresów wolnych od płacenia czynszów np. w Burgas" - powiedział analityk DI BRE Banku.

Jego zdaniem w IV kwartale zysk brutto ze sprzedaży w segmencie wynajmu powinien być nieznacznie gorszy od tego zanotowanego w III kwartale, kiedy wyniósł 23,9 mln euro.

"Jeśli chodzi o segment mieszkaniowy, to w ostatnich kwartałach przy niskich przychodach wynik brutto ze sprzedaży był bliski zeru. Sądzimy, że taka tendencja utrzyma się także w IV kwartale" - dodał.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA