PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Architekci krytycznie o biurowcu planowanym na Starym Mieście w stolicy

 • Autor: PAP
 • 08 lis 2013 07:21

Architekci krytycznie o biurowcu planowanym na Starym Mieście w stolicy

Korekta projektu, rozpisanie nowego projektu albo rezygnacja z budowy - takie propozycje padły podczas czwartkowej dyskusji na temat wzbudzającej kontrowersje budowy biurowca w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie.

REKLAMA

Dyskusja został zorganizowana przez Koło Krytyki Oddziału Warszawskie Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Wzięli w niej udział architekci, prof. Jeremi T. Królikowski, prof. Jacek Damięcki, dr Barbara Jezierska oraz Michał Krasucki, prezes warszawskiego Towarzystwa Ochrony na Zabytkami. Spotkanie było poświęcone kontrowersjom związanym z budową biurowca w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie.

Biurowiec ma zostać zrealizowany przez spółkę Senatorska Investment na działce przy pl. Zamkowym. Na potrzeby inwestycji ma zostać wyburzona część budynku przy ul. Podwale 1. Pomysły zastąpienia tej kamienicy budynkiem przeznaczonym na biura wywołały kontrowersje; kamienica nie jest jednak zabytkiem. Argumentem przeciw tej budowie jest natomiast sąsiedztwo Starego Miasta, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zleciła kontrolę w sprawie biurowca. Do dymisji podała się naczelnik śródmiejskiego wydziału architektury Jolanta Zdziech-Naperty.

O przeprowadzenie kontroli przez NIK, Prokuraturę Apelacyjną w Warszawie, CBA oraz Radę Warszawy wnioskował także zarząd spółki Senatorska Investment. Zarząd firmy chce, aby została sprawdzona poprawność przeprowadzonej procedury administracyjnej uzyskania zezwolenia na budowę budynku.

Dr Barbara Jezierska krytycznie oceniła projekt biurowca. "To jest marna, przeciętna architektura. Fatalny dach, ogromne witryny na parterze, które robią z tego budynku centrum handlowe" - powiedziała Jezierska.

Dodała, że "organizacje samorządowe, społeczne, które zajmują się ochroną zabytków, powinny wystąpić o unieważnienie decyzji budowy biurowca". "Trzeba się zastanowić, w jaki sposób zmusić Ratusz do tego, żeby sam z urzędu uchylił swoją decyzję a w następnej kolejności należałoby przystąpić do zlecenia nowego projektu" - zaznaczyła Jezierska.

Michał Krasucki powiedział, że sytuacja z biurowcem na Starym Mieście wskazuje na brak polityki konserwatorskiej dla tego terenu. Według zaś prof. Jacka Damięckiego należy "wymusić" na autorach projektu jego zmianę.

Z kolei prof. Jeremi T. Królikowski podkreślił, że "błąd nastąpił na poziomie stołecznego konserwatora zabytków". "Konserwator zabytków powinien wydać bardzo precyzyjne wytyczne, dotyczące kształtu bryły budynku, materiałów, z które powinien zostać zbudowany, kształtu dachu, kolorystki, kształtu okien" - zaznaczył Królikowski.

Jego zdaniem przy projektowaniu zabudowy w tym miejscu należy zadbać o "jakość architektury". "Najważniejszym celem jest to, aby w tym miejscu powstała dobra architektura. Tutaj nie może nic lepszego powstać niż architektura, która nawiązuje do architektury warszawskiej, ale to musi być wynik bardzo starannych studiów" - dodał Królikowski. Jego zdaniem należy także rozważyć pomysł, aby w tym miejscu nic nie stawiać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • niearch 2013-11-18 14:50:14
  zlecić nowy projekt - aha ale na czyj koszt? eksperta czy miasta ? bo inwestor na pewno drugi raz nie będzie chciał płacić za projekt, zwłaszcza że potem i tak ktoś stwierdzi że trzeba jeszcze inny.
 • Juggernaut 2013-11-08 15:08:30
  Mi budynek się podoba, jest naprawdę ok., fajne pasuje do tkanki miejskiej. Eksperci nieco przesadzają
 • Wwa arch 2013-11-08 07:38:59
  Niezle grono specjalistow! Niech zaprezentuja swoje projekty zanim przystapia do oceny innych, to jakies zarty! Ani jednego tu architekta z dorobkiem....

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA