PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atrakcyjna nieruchomość przy Krupówkach wróci do właściciela

  • Autor: PAP
  • 11 sty 2013 09:57

Okazała kamienica w centrum zakopiańskich Krupówek zostanie przekazana Związkowi Podhalan, który kontynuuje tradycje Związku Górali - przedwojennego właściciela budynku - oświadczył podczas walnego zgromadzenia ZP w Zakopanem burmistrz miasta, Janusz Majcher.

REKLAMA

"Po wykonaniu wyceny nieruchomości miasto odda kamienicę Związkowi Podhalan za przysłowiową złotówkę" - oświadczył w czwartek Majcher. Dodał, że może to nastąpić w ciągu dwóch miesięcy.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Zakopane Leszek Dorula przypomniał, że uchwałę o przekazaniu kamienicy na rzecz ZP radni Zakopanego podjęli już w 1990 r., a kolejną w lipcu ubiegłego roku. Zarzucił burmistrzowi, że do tej pory jej nie wykonał. "Ta nieruchomość od zawsze należała do górali i sprawiedliwość nakazuje, żeby ten budynek oddać" - powiedział.

Niektórzy z zebranych zarzucali Majchrowi, że składa deklaracje w obawie o wyniki referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska, które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Zakopiańscy radni zdecydowali o przeprowadzeniu referendum podczas sesji 27 września. Opozycja zarzuca burmistrzowi złe gospodarowanie finansami miasta i słabe wykonanie zadań inwestycyjnych.

Burmistrz Zakopanego przypomniał, że żaden z jego poprzedników, a byli nimi m.in. członkowie Związku Podhalan, nie przekazał kamienicy dla góralskiej organizacji. "Przekazanie kamienicy było moją inicjatywą" - zaznaczył.

Kamienica, w której obecnie mieści się sala widowiskowa, kino, restauracja, bank, powierzchnie biurowe oraz mieszkania socjalne, została wzniesiona staraniem Związku Górali w 1936 r. na rogu ulic Krupówki i Kościuszki w Zakopanem. W 1939 r., wraz z wybuchem wojny, działalność Związku Górali została zawieszona. Po wojnie budynek został przejęty przez państwo. W 1956 r. rozpoczęto starania o reaktywację przedwojennego Związku Górali, jednak komunistyczne władze nie zgodziły się na odrodzenie dawnego stowarzyszenia. Ówczesne władze zezwoliły natomiast na utworzenie zupełnie nowej organizacji pod nazwą Związek Górali Tatrzańskich, który w 1959 r. zmienił nazwę na Związek Podhalan.

Rejestracja nowego związku przerwała ciągłość prawną, dlatego Związek Podhalan nie mógł wejść w prawa majątkowe dawnego Związku Górali. Po upadku systemu komunistycznego dwie trzecie kamienicy należącej do Skarbu Państwa zostały skomunalizowane na rzecz gminy tatrzańskiej, a reszta nieruchomości przypadła mieszczącemu się w niej bankowi.

Prezes zakopiańskiego oddziału ZP Marcin Zubek powiedział, że kamienica to "centrum góralskiego życia". "W takim celu nasi przodkowie wznosili ten budynek i chcemy, aby nadal tą funkcję pełnił" - powiedział.

Związek Podhalan jest organizacją zrzeszającą polskich górali nie tylko w kraju, ale i poza granicami. Głównym celem ZP jest utrzymywanie i pielęgnowanie góralskiej kultury, wyrażającej się w mowie, stroju, obyczajach, tańcu, śpiewie czy budownictwie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA