PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Atrakcyjność inwestycyjna Polski po Brexicie może wzrosnąć

  • Autor: propertynews.pl
  • 09 maj 2017 11:00

Atrakcyjność inwestycyjna Polski po Brexicie może wzrosnąć Shutterstock

Od wejścia Polski do Unii Europejskiej wolumen inwestycji zagranicznych przekroczył 501 mld zł, co stanowi równowartość 15 proc. całości nakładów inwestycyjnych w gospodarce. W Polsce inwestują przede wszystkim duże firmy, ale nie można zapominać również o tych średniej wielkości, przede wszystkim z Niemiec. O ich roli w rozwoju Polski, jak również wpływie wydarzeń geopolitycznych, takich jak Brexit, na nastroje inwestorów, reformie rynku energii elektrycznej w Europie, cyfryzacji oraz gospodarce w obiegu zamkniętym będzie mowa podczas zbliżającego się IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, którego partnerem jest firma doradcza Deloitte.

REKLAMA

Inwestycje zagraniczne są bardzo ważnym czynnikiem dającym impuls do rozwoju gospodarczego Polski oraz Europy Środkowej. Atrakcyjność inwestycyjna regionu nadal rośnie. - Szczególnie silna jest na tym tle pozycja Polski, która jest największą gospodarką regionu. Jej niewątpliwymi atutami jest stabilność ekonomiczna, dostępność wykwalifikowanych pracowników z bardzo dobrą znajomością języków obcych i dobrze rozwinięta infrastruktura. Niekwestionowana atrakcyjność inwestycyjna, szczególnie z perspektywy branży usług dla biznesu, deweloperskiej, lotniczej czy motoryzacyjnej, przyciąga duże międzynarodowe firmy, co pozwala na transfer technologii, podnoszenie produktywności i szybszy rozwój – wyjaśnia Marcin Diakonowicz, partner w dziale Audytu, Lider German Desk, Deloitte. Jego zdaniem nie można przy tym też zapominać o istotnym udziale inwestycji średnich przedsiębiorstw zagranicznych, pochodzących w dużej części z Niemiec, które w dalszym ciągu pozostają najważniejszym partnerem wymiany gospodarczej dla Polski. Wiele z tych firm rozwija swój biznes w Polsce od wielu lat i stale reinwestuje, dostrzegając w naszym kraju duży potencjał do dalszego rozwoju.

Jak zauważa Elias Van Herwaarden, ekspert Deloitte Belgia, Dyrektor ds. obsługi globalnych strategii lokalizacyjnych w regionie EMEA, inwestycje lubią spokój, tymczasem wydarzenia geopolityczne takie jak Brexit czy wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA, wpłynęły na wzrost poczucia niepewności ekonomicznej, co zaowocowało m.in. koncentracją inwestorów na własnych rynkach. Z drugiej strony opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię może wpłynąć na poszukiwanie przez instytucje finansowe siedzib innych niż londyńskie City. - Alternatyw nie brakuje: Amsterdam, Berlin, Bruksela, Dublin, Frankfurt czy Warszawa, by wymienić tylko kilka miast. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Moim zdaniem firmy będą rozważać wiele opcji, by znaleźć optymalną lokalizację dla swojej działalności – mówi Elias Van Herwaarden.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA