PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Axi Immo: Tendencja wzrostowa na rynku powierzchni biurowej w stolicy utrzyma się przez 2-3 lata

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 cze 2011 12:08

Axi Immo: Tendencja wzrostowa na rynku powierzchni biurowej w stolicy utrzyma się przez 2-3 lata

Z danych Axi Immo wynika, że w 2010 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie kształtował się na poziomie około 350 tys. mkw. Względem 2009 roku wzrósł o około 60 proc. Firma szacuje, że tendencja wzrostowa powinna utrzymać się jeszcze przez 2-3 lata. - Nie wydaje mi się jednak, aby były to tak duże skoki rok do roku - mówi w rozmowie z portalem Propertynews.pl Renata Osiecka, partner zarządzający, Axi Immo.

REKLAMA

Jak dodaje Renata Osiecka, trendy, jakie obserwowane są w Warszawie, do miast regionalnych docierają z opóźnieniem od 1 do 1, 5 roku. - Tam popyt jeszcze się nie odbił, ale widać pierwsze symptomy poprawy sytuacji. Również współczynnik niewynajętych powierzchni w miastach regionalnych pozostaje na wyższym poziomie niż w Warszawie, co daje najemcom większe możliwości wyboru, jak i negocjacji. Na plan pierwszy wysuwa się Łódź z poziomem 23-24 proc. niewynajętej powierzchni, pozostałe miasta oscylują wokół 10 proc. - podsumowuje Renata Osiecka.

Jak prognozuje, w przyszłości w Warszawie może mieć miejsce niedobór powierzchni biurowej. - Może to dotyczyć powierzchni położonych w CBD w Warszawie i dotyczyć małych powierzchni, poniżej 300 mkw. oraz dla dużych - powyżej 1500 mkw. - wyjaśnia Renata Osiecka.

Z danych Axi Immo wynika, że w Warszawie najemcy biurowi, w zależności od rodzaju biznesu, poszukują dziś najczęściej lokalizacji centralnej lub na Mokotowie. - Bez względu na to, w jakiej dzielnicy znajduje się dana powierzchnia, ważna jest dostępność komunikacji miejskiej - podkreśla Renata Osiecka.

Jak dodaje, coraz więcej firm zwraca też uwagę na aspekt ekologii i ochrony środowiska naturalnego. - Wszelkie „zielone" certyfikaty są mile widziane, w szczególności, że dają nadzieję na ograniczenie kosztów eksploatacji, jak również dobrze wpływają na wizerunek - mówi Renata Osiecka.

W kwestii planowania przestrzeni biurowej do trendów rynkowych należą z kolei realese space - gdzie w mniej formalnie zaaranżowanej przestrzeni pracownicy firmy mogą się spotkać i porozmawiać. Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA