PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Banki i ich oddziały czeka rewolucja - raport

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 lip 2012 13:06

Banki i ich oddziały czeka rewolucja - raport

W ciągu najbliższych 8 lat nawet połowa placówek bankowych może okazać się niepotrzebna - uważają analitycy Jones Lang LaSalle. Właściciele banków stoją przed poważnym problemem, który musi być rozwiązany.

REKLAMA

Błyskawiczny rozwój bankowości detalicznej ma wpływ na wiele rozmaitych trendów, takich jak kwestie ekonomiczne, polityczne i technologiczne. Do tej pory mało kto zauważał, iż poważne zmiany muszą czekać także same banki.

- W ujęciu tradycyjnym, wyłącznym kanałem sprzedaży i obsługi klienta w sektorze bankowości detalicznej była rozbudowana sieć oddziałów. Z kolei, dynamiczny rozwój bankowości telefonicznej, następnie internetowej, a obecnie mobilnej, jest impulsem do zmian i wdrażania kolejnych innowacji w branży - mówi James Brown, dyrektor działu badań rynku i doradztwa w sektorze nieruchomości handlowych w regionie EMEA w Jones Lang LaSalle.

Do tej pory kluczowym kanałem dotarcia do klientów były fizycznie istniejące oddziały. Wraz z rozwojem technologii i rozpowszechniania się dostępu do internetu coraz ważniejsze stały się jednak kanały telekomunikacyjne. Obecnie aż 89 proc. populacji krajów rozwiniętych ma przynajmniej jedno konto bankowe - wynika z raportu Jones Lang LaSalle.

Według analityków oznacza to zmiany w funkcjonowaniu fizycznie istniejących oddziałów bankowych. Obecnie muszą one stawiać głównie na jakość obsługi klienta, budowanie relacji i sprzedaż produktów. Sama obsługa transakcji przenoszona będzie do internetu i centrów obsługi telefonicznej.

Taka sytuacja skłania banki do optymalizacji sieci oddziałów w krajach rozwiniętych. Według analityków Jones Lang LaSalle główna fala tego zjawiska rozpocznie się już niedługo.

Nie oznacza to jednak, że banki realnie zmniejszają ilość posiadanych oddziałów. Ogólnoświatowe tendencje pokazują, że banki znacznie rozwijają swoje sieci w krajach rozwijających się, takich jak Brazylie, Indie czy Chiny. Równoważy to ubytek placówek w państwach rozwiniętych.

W tym momencie branki prowadzą weryfikację swojego realnego zapotrzebowania na powierzchnię najmu. Wzrost zainteresowania innowacjami technologicznymi wśród klientów oraz ciągły wzrost znaczenia bankowości internetowej musi skłonić je do działania. Według raportu aż połowa istniejących placówek do roku 2020 może okazać się nierentowna.

- Oczywiście, wspomniane lokalizacje nie znikną z dnia na dzień, ale utrzyma się trend stopniowego spadku liczby oddziałów w miarę wygasania kolejnych umów najmu - uważa James Brown.

  • 1
  • 2

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA