PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Będzie nowy rekord na europejskim rynku nieruchomości?

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 lis 2015 12:17

Będzie nowy rekord na europejskim rynku nieruchomości?

Przewiduje się, że padnie nowy rekord pod względem wielkości inwestycji. W Europie w trzecim kwartale 2015 r wielkość inwestycji wzrosła do 68 miliardów euro - wynika z analizy BNP Paribas Real Estate.

REKLAMA

W Europie najwyższe osiągalne czynsze w najlepszych lokalizacjach pozostały stabilne na trzech głównych rynkach (Niemcy, Polska i Wielka Brytania)

We Francji wysoki popyt ze strony konsumentów pozwala na utrzymanie stawek czynszów 
Poprawa sytuacji gospodarczej, która rozpoczęła się na początku roku w strefie euro, ma szansę przynieść wzrost PKB w 2015 r. na poziomie 1.6 proc. W związku z sytuacją na świecie, a zwłaszcza spowolnieniem w Chinach i rynkach wschodzących, wzrost w strefie euro powinien utrzymać się na podobnym poziomie 1.5 proc. Przewiduje się , że we Francji, wzrost PKB osiągnie wskaźnik 1.1 proc., napędzany przez wydatki konsumentów (+ 1.8 proc. w 2015), a roczny poziom sprzedaży detalicznej osiągnie wielkość 450 miliardów euro (bez aut i motocykli).

Europejskie inwestycje w sektorze retail wykazują silny rozmach na sześciu największych rynkach (Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Hiszpania, Polska i Włochy), gdzie skumulowana wielkość w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy przewyższyła już wartość z analogicznego okresu ubiegłego roku (+ 30.8 proc.), a ostateczny wolumen przekroczy rekordowy poziom z 2007.

W Niemczech zapowiada się rekordowy rok, z odnotowanymi w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku inwestycjami wielkości 14 miliardów euro. Przewiduje się, że Niemcy prześcigną Wielką Brytanię na koniec roku, gdzie zainwestowano 11.6 miliarda euro w ciągu 9 miesięcy. Hiszpania i Polska także korzystają ze wzrostów, Hiszpania odzyskując wielkości inwestycji sprzed kryzysu. We Francji, w sektorze powierzchni handlowych zainwestowano 3.5 miliarda euro w przeciągu ostatnich dziewięciu miesięcy (6.4 miliarda narastająco w horyzoncie 12 miesięcznym), co stanowi 21 proc. całkowitej wielkości inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych.

- Rok zapowiada się na rekordowy, jak to miało miało miejsce w roku 2007 i 2014 – wyjaśnia Bruno Ancelin, dyrektor, Retail Investment France - BNP Paribas Real Estate Transaction.

Na trzech kluczowych rynkach powierzchni handlowych (Niemcy, Polska i Wielka Brytania), po latach znaczących wzrostów, poziom czynszów wykazuje ogólną stabilność. Spadek najwyższych stawek czynszowych odnotowano w kilku głównych miastach Niemiec i Wielkiej Brytanii (Londyn stanowi wyjątek ze względu na konkurencyjność panującą na rynku). Kolejnym przykładem odstępstwa jest sytuacja w centrach polskich miast, gdzie wzrastające zainteresowanie sieci handlowych przyczyni się do wzrostu stawek czynszu. 

- We Francji utrzymuje się dwoistość pomiędzy aglomeracjami i miastami średniej wielkości; rosnący popyt na najlepsze lokalizacje skutkuje wzrostem stawek czynszu, podczas gdy drugorzędne lokalizacje przeżywają stagnację lub nawet spadki. - komentuje Thierry Bonniol, dyrektor, Retail Paris Île-de-France, BNP Paribas Real Estate Transaction.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA