PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biura będą tańsze. W budowie jest więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2013 19:26

Biura będą tańsze. W budowie jest więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć

Ceny wynajmu powierzchni biurowych w perspektywie najbliższych 2 lat mogą spaść o 5-10 proc. - oceniają analitycy firmy CBRE.

REKLAMA

- Oceny koniunktury w segmencie biurowym utrzymują się na wysokim poziomie. Nadal dominuje trend bardzo silnego popytu, co przekłada się na znaczącą podaż powierzchni. Można ocenić, że spowolnienie gospodarcze, tj. ostatnie 2 lata, nie miały wpływu na rynek powierzchni biurowej od strony podażowej. Rosnący wolumen najmu na rynku utrzymuje się od 2009 roku i nie widać przesłanek, aby ten pozytywny trend miał się skończyć - powiedział PAP Konrad Heidinger.

Z danych CBRE wynika, że w 2012 r. w Warszawie wynajęto ponad 608.000 m kw. powierzchni biurowej, czyli o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
- W wielu innych miastach Polski, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, wolumen transakcji w zeszłym roku również przekroczył poziom odnotowany w 2011 r. Silna aktywność najemców w pierwszej połowie bieżącego roku może oznaczać, iż 2013 r. przyniesie kolejne rekordy najmu na rynku biurowym w Polsce - powiedział Heidinger.

- Deweloperzy dość optymistycznie patrzą na możliwe scenariusze na najbliższe 2-3 lata. Należy jednak podkreślić, iż w trakcie realizacji jest obecnie więcej powierzchni biurowej niż rynek jest w stanie wchłonąć w krótkim czasie, co sprawia, że zwiększa się udział pustostanów. Szacujemy, że obecnie w Warszawie w budowie jest 633 tys. m kw. powierzchni biurowej, zaś w 2013 roku na rynek trafi 320 tys. m kw. Natomiast w pozostałych 8 największych miastach kraju w budowie jest dodatkowe 570 tys. m kw., a do użytku w tym roku oddanych zostanie ok. 300 tys. m kw. Oznacza to, że w całym kraju na rynek trafi 650 tys. m kw. - dodał.

Zdaniem Heidingera rosnąca konkurencja sprawia, że ceny wynajmu powierzchni komercyjnej klasy "A" w realizowanych obecnie obiektach są zbliżone do cen dla klasy 'B' w przypadku umów podpisywanych w latach 2008-2009. - Wydaje się, że nadal jest przestrzeń dla kolejnych biurowców oferujących powierzchnię w najwyższym standardzie. Rynek wymusza jednak na deweloperach konkurencję zarówno z obecnie realizowanymi, jak również z istniejącymi, starszymi obiektami biurowymi. Spodziewamy się dalszego wzrostu współczynnika pustostanów zarówno w przypadku budynków klasy 'A', jak również 'B' - powiedział.

- W przypadku pierwszej grupy wzrost odsetka powierzchni niewynajętej będzie spowodowany wysokim poziomem podaży, w przypadku drugiej grupy natomiast potencjalną utratą kluczowych najemców na rzecz nowych obiektów - dodał Heidinger.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA