PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biura będą tańsze. W budowie jest więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć

  • Autor: PAP
  • 02 lip 2013 19:26

Biura będą tańsze. W budowie jest więcej powierzchni niż rynek jest w stanie wchłonąć

Ceny wynajmu powierzchni biurowych w perspektywie najbliższych 2 lat mogą spaść o 5-10 proc. - oceniają analitycy firmy CBRE.

REKLAMA

- Oceny koniunktury w segmencie biurowym utrzymują się na wysokim poziomie. Nadal dominuje trend bardzo silnego popytu, co przekłada się na znaczącą podaż powierzchni. Można ocenić, że spowolnienie gospodarcze, tj. ostatnie 2 lata, nie miały wpływu na rynek powierzchni biurowej od strony podażowej. Rosnący wolumen najmu na rynku utrzymuje się od 2009 roku i nie widać przesłanek, aby ten pozytywny trend miał się skończyć - powiedział PAP Konrad Heidinger.

Z danych CBRE wynika, że w 2012 r. w Warszawie wynajęto ponad 608.000 m kw. powierzchni biurowej, czyli o ponad 6 proc. więcej niż rok wcześniej.
- W wielu innych miastach Polski, takich jak Kraków, Wrocław czy Trójmiasto, wolumen transakcji w zeszłym roku również przekroczył poziom odnotowany w 2011 r. Silna aktywność najemców w pierwszej połowie bieżącego roku może oznaczać, iż 2013 r. przyniesie kolejne rekordy najmu na rynku biurowym w Polsce - powiedział Heidinger.

- Deweloperzy dość optymistycznie patrzą na możliwe scenariusze na najbliższe 2-3 lata. Należy jednak podkreślić, iż w trakcie realizacji jest obecnie więcej powierzchni biurowej niż rynek jest w stanie wchłonąć w krótkim czasie, co sprawia, że zwiększa się udział pustostanów. Szacujemy, że obecnie w Warszawie w budowie jest 633 tys. m kw. powierzchni biurowej, zaś w 2013 roku na rynek trafi 320 tys. m kw. Natomiast w pozostałych 8 największych miastach kraju w budowie jest dodatkowe 570 tys. m kw., a do użytku w tym roku oddanych zostanie ok. 300 tys. m kw. Oznacza to, że w całym kraju na rynek trafi 650 tys. m kw. - dodał.

Zdaniem Heidingera rosnąca konkurencja sprawia, że ceny wynajmu powierzchni komercyjnej klasy "A" w realizowanych obecnie obiektach są zbliżone do cen dla klasy 'B' w przypadku umów podpisywanych w latach 2008-2009. - Wydaje się, że nadal jest przestrzeń dla kolejnych biurowców oferujących powierzchnię w najwyższym standardzie. Rynek wymusza jednak na deweloperach konkurencję zarówno z obecnie realizowanymi, jak również z istniejącymi, starszymi obiektami biurowymi. Spodziewamy się dalszego wzrostu współczynnika pustostanów zarówno w przypadku budynków klasy 'A', jak również 'B' - powiedział.

- W przypadku pierwszej grupy wzrost odsetka powierzchni niewynajętej będzie spowodowany wysokim poziomem podaży, w przypadku drugiej grupy natomiast potencjalną utratą kluczowych najemców na rzecz nowych obiektów - dodał Heidinger.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA