PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biura w Warszawie na tle Europy

  • Autor: Propertynews.pl
  • 14 sie 2015 14:57

Biura w Warszawie na tle Europy Londyn, fot. Shutterstock

W pierwszej połowie 2015 r. odnotowano aż 25 proc. wzrost czynszów za wynajem powierzchni biurowych w Dublinie. Znacząco wzrosły także stawki w Belfaście, Bratysławie, Manchesterze oraz Lizbonie. W Warszawie czynsze zaś spadają – wynika z raportu „Office Snapshot” opublikowanego przez Colliers International.

REKLAMA

W pierwszym półroczu 2015 roku wraz z poprawą ogólnej sytuacji gospodarczej stawiki czynszów za powierzchnie biurowe idą w górę, zwłaszcza w Europie Zachodniej. Przyczynia się do tego rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe powodujące, że podaż nie zaspokaja w pełni popytu.

— W ostatnich dwunastu miesiącach Dublin udowodnił, że rynek nieruchomości biurowych w tym mieście rozwija się dynamicznie. Dzieje się to dzięki optymistycznym nastrojom wśród inwestorów, poprawie sytuacji gospodarczej oraz niskiej dostępności wysokiej jakości powierzchni biurowej — zauważa Paul Finucane, dyrektor zespołu Business Space Colliers International w Dublinie.

Umiarkowany wzrost czynszów zaobserwowano w Berlinie (o 1,9 proc.) i Frankfurcie (o 1,3 proc.). Natomiast w Paryżu stawki czynszów za najlepsze powierzchnie w centralnym obszarze biznesu nie uległy zmianie, przy utrzymującej się – a nawet rosnącej – różnicy między czynszem bazowym i efektywnym.

W Wielkiej Brytanii rynek wynajmu nieruchomości komercyjnych umacnia się. Czynsze za najlepsze powierzchnie biurowe wzrosły w londyńskim City (o 3,8 proc.), Belfaście (o 6,9 proc.), Manchesterze (o 4,6 proc.), Edynburgu (o 3,6 proc.) i Bristolu (o 1,8 proc.). Natomiast w londyńskim West Endzie i w Birmingham utrzymują się na stabilnym poziomie.

W krajach Beneluksu wzrost czynszu za najem lokali biurowych ograniczył się do dzielnicy biznesowej Amsterdamu Zuidas (o 1,4 proc.), a w Brukseli stawki czynszu nie uległy zmianie.

W Europie Południowej stawki czynszu za najlepszą powierzchnię biurową wzrosły w Barcelonie (o 2,8 proc.) i Madrycie (o 2 proc.). Przy czym w Madrycie dotyczyło to także nieruchomości biurowych położonych poza centralnym obszarem biznesu. Istotny wzrost czynszów odnotowano w Lizbonie (o 4 proc.) oraz Mediolanie (o 2,5 proc.), a w Rzymie stawki czynszów minimalnie spadły (o 0,6 proc.).

W większości miast Europy Środkowo-Wschodniej czynsze pozostały stabilne, z wyjątkiem Bratysławy, gdzie odnotowano wzrost o 6,9 proc. Z kolei stawki najmu spadły w Kijowie (o 6,5 proc.), Petersburgu (o 6,4 proc.), Warszawie (o 4,2 proc.) i Mińsku (o 5,9 proc.). Powód tych spadków to przejściowe zachwianie równowagi popytu i podaży w Warszawie, a w przypadku Rosji i Ukrainy pogarszająca się sytuacja gospodarcza.

— W najbliższym roku spodziewamy się dalszego wzrostu czynszów pod warunkiem stabilizacji sytuacji gospodarczej w Grecji — prognozuje Bruno Beretta, starszy analityk Colliers International.

— Wzrostów spodziewamy się w Dublinie, w kluczowych lokalizacjach Wielkiej Brytanii oraz w miastach Europy Południowej: Madrycie, Barcelonie, Mediolanie i Lizbonie. W tym ostatnim mieście wzrost czynszów może dotyczyć tylko najważniejszych dzielnic biurowych – dodaje Bruno Beretta.

Z kolei czynsze na wschodnich obrzeżach kontynentu europejskiego: w Moskwie i Petersburgu (Rosja) oraz Kijowie (Ukraina) wciąż będą spadać.  

  • Kamil Wabik 2015-09-07 22:08:15
    Zagraniczni inwestorzy coraz częściej szukają pomysłowych rozwiązań ale również niskich czynszów. Ja w stolicy widzę potencjał w budynkach które są w trakcie procesu rewitalizacji częściowo przekształcane w powierzchnie biurowe. Weźmy za przykład praskiego Konesera. Użytkowy kwartał w zrewitalizowanym kompleksie fabrycznym ze wspaniałym dojazdem 2 linią metra, kawiarniami w których można odpocząć lub spotkać się z klientem pod nosem. Dodatkowo nie jest to klasyczna szklana 60 piętrowa bryła a zabytkowy budynek. Zwróćmy uwagę że nawet Campus Googla docenił taką przestrzeń umieszczając tam swoje biuro więc czemu by nie skusić kolejnych inwestorów by wybrali właśnie stolicę?

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA