PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biura w Warszawie: Popyt zaczyna doganiać podaż

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 paź 2016 13:50

Biura w Warszawie: Popyt zaczyna doganiać podaż Elżbieta Czerpak, dyrektor działu badań rynku, Knight Frank

III kwartał br. na warszawskim rynku biurowym przyniósł wzrost całkowitych zasobów do ponad 5 mln mkw. i spadek pustostanów.

REKLAMA

- Po absolutnym rekordzie podażowym w I połowie roku (350 tys. mkw. zrealizowane w 16 projektach), w III kwartale 2016 r. do użytku została oddana tylko jedna inwestycja – West Station I (ok. 29 tys. mkw.). Jednak za sprawą tego jednego projektu pokonaliśmy symboliczną granicę – zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 5 mln mkw. - powiedziała Elżbieta Czerpak, dyrektor Działu Badań Rynku, Knight Frank.

Dodatkowo, na podstawie harmonogramów deweloperów, do końca roku ma jeszcze powstać ponad 70 tys. mkw., przy czym na razie tylko niespełna połowa oferowanej w tych projektach powierzchni znalazła już najemców. W rezultacie, jeśli deweloperzy dotrzymają terminów i dodamy powierzchnię zwalnianą w ramach relokacji firm do nowych budynków, możemy oczekiwać, że do końca roku zwiększy się pula dostępnej powierzchni.

Pozytywnym sygnałem jest to, że po zdecydowanym wzroście pustostanów w I połowie roku, III kwartał przyniósł korektę współczynnika, który obniżył się o 0,8 pp. do 14,6 proc. Oczywiście przyczyniła się do tego ograniczona podaż powierzchni ukończona w ostatnich miesiącach, ale również utrzymująca się ożywiona aktywność najemców. W III kwartale wynajęto ponad 170 tys. mkw., a od początku roku podpisano umowy najmu na ponad 530 tys. mkw. Jeśli wysoki popyt na powierzchnię biurową utrzyma się do końca roku, zdecydowanie mamy szansę przekroczyć średni wolumen najmu z ostatnich 5 lat szacowany na około 630 tys. mkw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA