PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biura we Wrocławiu mają się dobrze

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 gru 2015 15:24

Biura we Wrocławiu mają się dobrze Katarzyna Krokosińska

Popyt na biura od początku roku sięgnął 78 tys. mkw. i był wyższy niż oczekiwano. Deweloperzy odpowiadają na zapotrzebowanie najemców – 155 tys. mkw. powierzchni jest obecnie w trakcie realizacji.

REKLAMA

- Dynamiczny rozwój gospodarczy Wrocławia wspierany jest przez bardzo aktywny sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Wrocław jest trzecim co wielkości w Polsce ośrodkiem firm BPO/SSC. Z danych ABSL wynika, że międzynarodowe centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają w stolicy Dolnego Śląska ok. 23,7 tys. specjalistów. Miasto znajduje się na liście najlepszych na świecie lokalizacji pod projekty outsourcingowe zajmując 62. pozycję w rankingu Tholons. Rozwój struktur firm już działających we Wrocławiu oraz wejścia nowych podmiotów generują zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe i sprzyjają dużej aktywności deweloperów - komentuje Katarzyna Krokosińska, starszy konsultant w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.

Po rekordowym 2014 r., kiedy podpisano umowy najmu na 95,4 tys. mkw., wrocławski rynek biurowy nadal rejestruje bardzo wysoki popyt. W pierwszych trzech kwartałach 2015 wynajęto 78 tys. mkw. (wzrost o 36 proc. r-d-r), a prognozy na koniec 2015 oraz 2016 są pozytywne.

Do największych kontraktów najmu w I-III kw. 2015 należały: nowa umowa Unit4 na 7 tys. mkw. w Centrum Biurowym Globis, przednajem poufnego najemcy na 6,8 tys. mkw. w Dominikańskim, odnowienie umowy najmu Nokii na 5,5 tys. mkw. w Bema Plaza oraz nowa umowa 3M na 5 tys. mkw. w Dubois 41.

- Zasoby powierzchni biurowej we Wrocławiu sięgające 663,4 tys. mkw. dają miastu trzecie miejsce w Polsce pod względem wielkości rynku – po Warszawie i Krakowie. Aktywność deweloperów utrzymuje się na wysokim poziomie w odpowiedzi na mocny popyt. Na koniec III kw. w budowie znajdowało się 155 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej - dodaje Katarzyna Krokosińska.

W I-III kw. 2015 r. oddano do użytku 65 500 mkw. biur, a na koniec roku wolumen ten może osiągnąć nawet 86 tys. mkw. Największymi obiektami, które oddano do użytku w 2015 r. były Dominikański (35,6 tys. mkw.), West Gate (16 tys. mkw.) oraz Dubois 41 (6,8 tys. mkw.).

W rezultacie znacznego popytu oraz zbalansowanej podaży, współczynnik pustostanów spadł nieznacznie w porównaniu do 2014 i wynosi obecnie 8,8 proc. (10,5 proc. w 2014). Spodziewany jest jednak wzrost wskaźnika wraz z prognozowaną nową podażą przekraczającą 100 tys. mkw. w 2016 roku.

Najwyższe czynsze transakcyjne pozostały stabilne i kształtują obecnie się na poziomie od 14 do 14,5 euro za mkw. miesięczne. Średnie miesięczne stawki na mkw. wynoszą od 12 do 13 euro. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA