PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biuro bez L-4

  • Autor: Ewelina Grodzicka, HB Reavis
  • 18 gru 2017 12:07

Biuro bez L-4 Fot. Fotolia

Przez wiele lat firmy deweloperskie ubiegały się o certyfikaty potwierdzające przyjazny dla środowiska naturalnego charakter ich budynków poprzez stosowanie rozwiązań, które pomagają oszczędzać energię i wodę, ograniczać emisję dwutlenku węgla i produkować mniej odpadów. Jednak nie uwzględniały one realnego, bezpośredniego wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie oraz efektywność pracowników - podaje przewodnik stworzony specjalnie z myślą o firmach z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jego autorami są: Cushman&Wakefield oraz Hays Poland we współpracy z HB Reavis i Bene.

REKLAMA

Podejście zmieniło się dopiero niedawno, dzięki certyfikacji WELL Building Standard, która – opierając się na zaawansowanych badaniach medycznych – bada wpływ czynników związanych z budynkiem i jego środowiskiem wewnętrznym na przebywających w nim ludzi. Tym samym, jest potwierdzeniem dla właścicieli i najemców, że dana przestrzeń sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Według analiz prowadzonych przez czołowe firmy doradcze, rotacja pracowników w polskich firmach osiągnęła w zeszłym roku najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. W czasach intensywnej rywalizacji przedsiębiorstw o pozyskanie i zatrzymanie największych talentów, takie dane mogą budzić niepokój. Wprawdzie nadal główną deklarowaną przyczyną odejścia jest chęć znalezienia lepszych warunków zatrudnienia oraz osobista potrzeba zmiany – jednak to nie wszystko. Zaskakująco wielu pracowników zwraca uwagę na uciążliwe warunki panujące w biurze – poziom hałasu, źle działającą klimatyzację, sztuczne oświetlenie, brak zieleni i miejsc do wypoczynku. Wiele osób twierdzi, że niski komfort pracy w biurze ogranicza ich efektywność, kreatywność i zdolność stawiania czoła nowym wyzwaniom. Wybierając zdrowe biura, pracodawcy zdecydowanie zwiększają swoje szanse na zbudowanie stabilnego i wartościowego zespołu.

Ocenę, czy dany budynek i biura w nim zlokalizowane są zdrowe, ułatwia system certyfikacji WELL, porównywany do tabel wartości odżywczych, znajdujących się na produktach spożywczych. Uwzględnia on łącznie sto czynników charakteryzujących dany budynek i jego wnętrze.

Jakość powietrza

Odpowiednia jakość powietrza zwiększa produktywność nawet o 8-11 proc. W budynku można o nią dbać m.in. poprzez wydajną wentylację, stałą kontrolę wilgotności i obecności mikrobów oraz zakaz palenia tytoniu w bliskiej odległości od budynku.

Dostęp do świeżej wody pitnej

Utrata już 2 proc. płynów skutkuje znacznym spadkiem koncentracji oraz ograniczeniem umiejętności zapamiętywania i zdolności rozwiązywania bardziej złożonych zadań. Testy jakości wody pitnej oraz zapewnienie jej w odpowiedniej ilości to najprostsze rozwiązanie.

Właściwe oświetlenie

Naturalne światło i odpowiedni krajobraz za oknem mogą sprawić, że koncentracja wzrasta nawet o 15 proc. W warunkach biurowych warto też zadbać o właściwe natężenie i barwę światła sztucznego.

  • 1
  • 2
  • BabaJaga 2017-12-18 22:18:43
    Bardzo istotną kwestią jest nowe podejście do biur w systemie Open Space. Ostatnie badania potwierdziły, że otwarte przestrzenie obniżają efektywność o 15-25%. Ważne aby pracownicy mieli zapewnione miejsce, które będzie dawało im poczucie spokoju i prywatności, dzięki czemu zwiększają koncentrację i efektywność.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA