PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biuro bez L-4

  • Autor: Ewelina Grodzicka, HB Reavis
  • 18 gru 2017 12:07

Biuro bez L-4 Fot. Fotolia

Przez wiele lat firmy deweloperskie ubiegały się o certyfikaty potwierdzające przyjazny dla środowiska naturalnego charakter ich budynków poprzez stosowanie rozwiązań, które pomagają oszczędzać energię i wodę, ograniczać emisję dwutlenku węgla i produkować mniej odpadów. Jednak nie uwzględniały one realnego, bezpośredniego wpływu budynków na zdrowie i samopoczucie oraz efektywność pracowników - podaje przewodnik stworzony specjalnie z myślą o firmach z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Jego autorami są: Cushman&Wakefield oraz Hays Poland we współpracy z HB Reavis i Bene.

REKLAMA

Podejście zmieniło się dopiero niedawno, dzięki certyfikacji WELL Building Standard, która – opierając się na zaawansowanych badaniach medycznych – bada wpływ czynników związanych z budynkiem i jego środowiskiem wewnętrznym na przebywających w nim ludzi. Tym samym, jest potwierdzeniem dla właścicieli i najemców, że dana przestrzeń sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Według analiz prowadzonych przez czołowe firmy doradcze, rotacja pracowników w polskich firmach osiągnęła w zeszłym roku najwyższy poziom w całej Unii Europejskiej. W czasach intensywnej rywalizacji przedsiębiorstw o pozyskanie i zatrzymanie największych talentów, takie dane mogą budzić niepokój. Wprawdzie nadal główną deklarowaną przyczyną odejścia jest chęć znalezienia lepszych warunków zatrudnienia oraz osobista potrzeba zmiany – jednak to nie wszystko. Zaskakująco wielu pracowników zwraca uwagę na uciążliwe warunki panujące w biurze – poziom hałasu, źle działającą klimatyzację, sztuczne oświetlenie, brak zieleni i miejsc do wypoczynku. Wiele osób twierdzi, że niski komfort pracy w biurze ogranicza ich efektywność, kreatywność i zdolność stawiania czoła nowym wyzwaniom. Wybierając zdrowe biura, pracodawcy zdecydowanie zwiększają swoje szanse na zbudowanie stabilnego i wartościowego zespołu.

Ocenę, czy dany budynek i biura w nim zlokalizowane są zdrowe, ułatwia system certyfikacji WELL, porównywany do tabel wartości odżywczych, znajdujących się na produktach spożywczych. Uwzględnia on łącznie sto czynników charakteryzujących dany budynek i jego wnętrze.

Jakość powietrza

Odpowiednia jakość powietrza zwiększa produktywność nawet o 8-11 proc. W budynku można o nią dbać m.in. poprzez wydajną wentylację, stałą kontrolę wilgotności i obecności mikrobów oraz zakaz palenia tytoniu w bliskiej odległości od budynku.

Dostęp do świeżej wody pitnej

Utrata już 2 proc. płynów skutkuje znacznym spadkiem koncentracji oraz ograniczeniem umiejętności zapamiętywania i zdolności rozwiązywania bardziej złożonych zadań. Testy jakości wody pitnej oraz zapewnienie jej w odpowiedniej ilości to najprostsze rozwiązanie.

Właściwe oświetlenie

Naturalne światło i odpowiedni krajobraz za oknem mogą sprawić, że koncentracja wzrasta nawet o 15 proc. W warunkach biurowych warto też zadbać o właściwe natężenie i barwę światła sztucznego.

  • 1
  • 2
  • BabaJaga 2017-12-18 22:18:43
    Bardzo istotną kwestią jest nowe podejście do biur w systemie Open Space. Ostatnie badania potwierdziły, że otwarte przestrzenie obniżają efektywność o 15-25%. Ważne aby pracownicy mieli zapewnione miejsce, które będzie dawało im poczucie spokoju i prywatności, dzięki czemu zwiększają koncentrację i efektywność.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA