PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowa fala zawładnęła Katowicami

  • Autor: Propertynews.pl
  • 02 gru 2016 07:43

Biurowa fala zawładnęła Katowicami Panorama Katowic z widocznym projektem .KTW

Katowice to jeden z beneficjentów masowego napływu inwestorów z sektora BPO/SSC do Polski. Deweloperzy wyczuli okazję i przystąpili do nowych realizacji. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia.

REKLAMA

Pod koniec września br. w Katowicach znajdowało się łącznie prawie 429 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Według danych JLL to piąty największy rynek w kraju. Stolica Górnego Śląska wyprzedza m.in. Poznań (408 tys. mkw.) czy Łódź (327 tys. mkw.).

Od kilku ostatnich lat Katowice stały się bardzo interesującym rynkiem dla deweloperów. W połowie 2013 roku, czyli zaledwie 3 lata temu, w Katowicach istniało zaledwie 216 tys. mkw. powierzchni biurowej. Na miasto postawili jednak najwięksi, w tym Skanska Property Poland oraz Echo Investment.

Efekt? Potężne projekty biurowe, takie jak A4 Business Park, Silesia Business Park czy Silesia Star. Weszli do nich globalni potentaci, jak Capgemini czy IBM.

Duży napływ nowych inwestycji doprowadził do znacznego wzrostu wskaźnika pustostanów. Według stanu na koniec września br., wynosił on 15,5 proc. To najwyższy wynik, jeśli chodzi o dziewięć największych rynków w Polsce. Na drugim miejscu jest Szczecin (14,7 proc.), a trzecim - Warszawa (14,6 proc.). Potwierdzają to średnie stawki czynszów, porównywalne do Lublina czy Łodzi.

Wiara w potencjał aglomeracji śląskiej pozostaje jednak silna. Deweloperzy szykują kolejne projekty. Najbardziej rozpoznawalnym ma okazję stać się .KTW. To kompleks dwóch budynków tuż przy katowickim Spodku. Inwestycja jest już na etapie realizacji. Jego łączna powierzchnia to aż 62 tys. mkw. Kompleks jest jednak etapowany. Jako pierwszy realizowany jest niższy budynek. Planowane otwarcie w 2018 roku.

Silesia Business Park to z kolei projekt Skanska Property Poland. Budynek rozpocznie działalność jeszcze w tym roku. Wśród najemców znajdzie się m.in. PwC.

Na etapie realizacji są jeszcze dwa duże projekty biurowe. Jak podaje JLL, jeden z nich to Brema. Biurowiec o powierzchni ponad 7 tys. mkw. zostanie oddany do użytku w przyszłym roku. Mniejszy jest budynek C w kompleksie Rawa Office. Projekt wystartuje jeszcze w tym roku.

Swoją inwestycję realizował jeszcze do niedawna polski deweloper, LC Corp. Nazywa się Silesia Star i składa się z dwóch budynków. Ostatni oddano do użytku we wrześniu br. Każdy z nich ma około 13 tys. mkw.

W Katowicach wyrastają także mniejsze projekty. Niewielki, liczący zaledwie 1,5 tys. mkw., realizuje spółka zależna od Cream. Ogólnie w trakcie budowy na całym rynku pozostaje ponad 42 tys. mkw. powierzchni.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - BNP Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions Partner serwisu - Zinel

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA