PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowa inwazja w stolicy trwa. Ale w nowej formie i dla nowych najemców

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2016 12:45

Biurowa inwazja w stolicy trwa. Ale w nowej formie i dla nowych najemców Property Forum 2016

Jak skutecznie kusić najemców do wynajmu powierzchni biurowej w stolicy? Czy w kontekście Brexitu Warszawa może być mocną alternatywną dla Londynu? Jakie są plany deweloperów biurowych w Warszawie i jak się mają do rynkowej rzeczywistości? Centrum, Wola, Służewiec, a może Praga - gdzie budować? O tym rozmawiali uczestnicy sesji "Rynek biurowy w Warszawie", która odbyła się podczas Property Forum 2016.

REKLAMA

Wiele firm mających swoje siedziby w Londynie, w tym banki inwestycyjne takie jak HSBC czy JP Morgan Chase, już zapowiedziały relokacje w przypadku Brexitu. Czy warszawski rynek biurowy na tym skorzysta? - Frankfurt, Dublin, Paryż – to trzy topowe lokalizacje, które mogą być alternatywą dla inwestorów, którzy mają dziś siedzibę bądź biuro w Londynie – mówi Jarosław Pilch z Savills. - Każdy z tych rynków ma jednak swoje wady, m.in. dostęp do powierzchni biurowej. Na przykład podaż tej powierzchni w Dublinie to 3,5 mln mkw. W tym kontekście Warszawa ma większe możliwości – dodaje.

Warszawa alternatywą

Lista pytań o przyszłość inwestorów obecnych w Londynie jest dłuższa. - Wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń. Zastanawiają się, czy po Brexicie Wielka Brytania zostanie w strukturach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA), co pozwoliłoby na wykorzystanie tzw. „passporting rights”, czyli swobodne prowadzenie biznesu w krajach EEA. Mówimy o 5,5 tys. firm - tłumaczy Ewelina Kałużna, Skanska Property Poland.

Alternatywnych lokalizacji mogą szukać m.in. japońscy inwestorzy. - Rząd tego kraju wystosowała już żądania do władz Wielkiej Brytanii, gdy Brexit stanie się faktem. Jak się zachowa? Czy ewentualnie Polska będzie dla alternatywnym kierunkiem dla japońskich firm? - pytała Kałużna.

Jarosław Pilch zwraca uwagę na jeszcze jedną potencjalną grupę nowych najemców, którzy w kontekście zawirowań polityczno-gospodarczych mogą wybrać Warszawę. - To inwestorzy, którzy dopiero planowali otwarcie swojego biura w Londynie. Aby wybrały Polskę, potrzebujemy jednak wsparcia, m.in. ze strony polskiego rządu – dodaje.

Czy tylko Warszawa jest w Polsce alternatywnym kierunkiem dla firm z londyńskiego city? Czy to także szansa dla miast regionalnych? Jarosław Pilch podkreśla, że te ostatnie przyciągają inny profil najemców i inny typ działalności, ale taka perspektywa też istnieje. - Mamy wielu klientów, którzy prowadzą działalność w Warszawie, i w miastach regionalnych. Obecnie czynsze w stolicy i miastach regionalnych są porównywalne, ale nie to jest najważniejsze. Cała gra toczy się bowiem o kadry – wyjaśnia Rafał Mazurczak, Echo Investment SA.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA