PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowa inwazja w stolicy trwa. Ale w nowej formie i dla nowych najemców

  • Autor: propertynews.pl
  • 05 paź 2016 12:45

Biurowa inwazja w stolicy trwa. Ale w nowej formie i dla nowych najemców Property Forum 2016

Jak skutecznie kusić najemców do wynajmu powierzchni biurowej w stolicy? Czy w kontekście Brexitu Warszawa może być mocną alternatywną dla Londynu? Jakie są plany deweloperów biurowych w Warszawie i jak się mają do rynkowej rzeczywistości? Centrum, Wola, Służewiec, a może Praga - gdzie budować? O tym rozmawiali uczestnicy sesji "Rynek biurowy w Warszawie", która odbyła się podczas Property Forum 2016.

REKLAMA

Wiele firm mających swoje siedziby w Londynie, w tym banki inwestycyjne takie jak HSBC czy JP Morgan Chase, już zapowiedziały relokacje w przypadku Brexitu. Czy warszawski rynek biurowy na tym skorzysta? - Frankfurt, Dublin, Paryż – to trzy topowe lokalizacje, które mogą być alternatywą dla inwestorów, którzy mają dziś siedzibę bądź biuro w Londynie – mówi Jarosław Pilch z Savills. - Każdy z tych rynków ma jednak swoje wady, m.in. dostęp do powierzchni biurowej. Na przykład podaż tej powierzchni w Dublinie to 3,5 mln mkw. W tym kontekście Warszawa ma większe możliwości – dodaje.

Warszawa alternatywą

Lista pytań o przyszłość inwestorów obecnych w Londynie jest dłuższa. - Wszyscy czekają na dalszy rozwój wydarzeń. Zastanawiają się, czy po Brexicie Wielka Brytania zostanie w strukturach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA), co pozwoliłoby na wykorzystanie tzw. „passporting rights”, czyli swobodne prowadzenie biznesu w krajach EEA. Mówimy o 5,5 tys. firm - tłumaczy Ewelina Kałużna, Skanska Property Poland.

Alternatywnych lokalizacji mogą szukać m.in. japońscy inwestorzy. - Rząd tego kraju wystosowała już żądania do władz Wielkiej Brytanii, gdy Brexit stanie się faktem. Jak się zachowa? Czy ewentualnie Polska będzie dla alternatywnym kierunkiem dla japońskich firm? - pytała Kałużna.

Jarosław Pilch zwraca uwagę na jeszcze jedną potencjalną grupę nowych najemców, którzy w kontekście zawirowań polityczno-gospodarczych mogą wybrać Warszawę. - To inwestorzy, którzy dopiero planowali otwarcie swojego biura w Londynie. Aby wybrały Polskę, potrzebujemy jednak wsparcia, m.in. ze strony polskiego rządu – dodaje.

Czy tylko Warszawa jest w Polsce alternatywnym kierunkiem dla firm z londyńskiego city? Czy to także szansa dla miast regionalnych? Jarosław Pilch podkreśla, że te ostatnie przyciągają inny profil najemców i inny typ działalności, ale taka perspektywa też istnieje. - Mamy wielu klientów, którzy prowadzą działalność w Warszawie, i w miastach regionalnych. Obecnie czynsze w stolicy i miastach regionalnych są porównywalne, ale nie to jest najważniejsze. Cała gra toczy się bowiem o kadry – wyjaśnia Rafał Mazurczak, Echo Investment SA.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA