PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce butikowe: liczy się dobry adres

  • Autor: Propertynews.pl
  • 19 paź 2015 08:53

Biurowce butikowe: liczy się dobry adres Le Palais, inwestycja IVG

Rynek powierzchni biurowych w Warszawie dojrzewa. Potężne kompleksy i drapacze chmur na stałe wpisały się w krajobraz miasta, ale pokazały też niszę. Nie każdy najemca chce być jednym spośród tysiąca. Są tacy, dla których najważniejsza jest prestiżowa lokalizacja, niebanalna architektura i klimat miejsca. Wszystko to mają butikowe biurowce.

REKLAMA

Biurowce butikowe nie konkurują z nowoczesnymi obiektami biurowymi ani pod względem metrażu, ani stawek najmu. Średnia powierzchnia zrewitalizowanych budynków waha się od 4 do 10 tys. mkw., co w porównaniu do kilkudziesięciotysięcznych drapaczy chmur stanowi niewielki procent w skali rynku. Z kolei stawki czynszu są w większości przypadków o około 10-15 proc. wyższe od tych obowiązujących w nowoczesnych biurowcach. Mimo to chętnych nie brakuje.

- Niektórzy najemcy są w stanie delikatnie zwiększyć budżet na wynajem biura w zamian za niepowtarzalny klimat i prestiż siedziby – komentuje Michał Lis, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych JLL. - Wzrost liczby tego typu klientów jest zauważalny, choć nie jest to jeszcze bardzo dużo zmiana - dodaje.

Przyczyn popularności historycznych obiektów jako atrakcyjnych lokalizacji biurowych jest kilka. - Przede wszystkim w centrum miasta brakuje pustych działek, na których można budować, natomiast zabytkowe kamienice cechuje zwykle bardzo dobra lokalizacja oraz wiążący się z położeniem i historią danego miejsca prestiż, bardzo ważny dla niektórych firm – wyjaśnia Michał Lis.

Kancelarie prawne, konsulaty, firmy finansowe czy agencje kreatywne szukają mniejszych modułów zlokalizowanych w sercu miasta, w reprezentacyjnych budynkach. Historyczne obiekty w największym stopniu zaspokajają te potrzeby.

Maciej Zajdel, członek zarządu Kulczyk Silverstein Properties wskazuje na duży atut tych lokalizacji - niewielki wskaźnik rotacji najemców. – Budynki historyczne dają najemcom coś więcej, niż tylko funkcjonalną powierzchnię: dopasowany do indywidualnych potrzeb, wysoki poziom wykończenia, profesjonalne usługi zarządzania, wyjątkowy adres, klimat wnętrz i wiele innych czynników, które trudno wycenić – mówi Maciej Zajdel. – Po pięciu czy dziesięciu latach, kiedy najemcy poznają już atuty budynku, rzadko decydują się na zmianę siedziby - dodaje.

 

 

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA