PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce klasy B nie są skazane na porażkę

 • Autor: Propertynews.pl
 • 05 cze 2013 12:35

Biurowce klasy B nie są skazane na porażkę

Duża podaż na polskim rynku powierzchni biurowych stawia zarządców tego typu nieruchomości przed nowymi wyzwaniami. Obecnie biurowce klasy B, czyli obiekty wybudowane w większości w latach 1990-2005, stają się coraz mniej atrakcyjne dla potencjalnych najemców. Szanse i zagrożenia dla tego typu nieruchomości przeanalizowali eksperci CBRE, wyciągając kilka wniosków dla zarządców.

REKLAMA

- Przeprowadzając szereg procesów reprezentacji naszych klientów, obserwujemy w ostatnim czasie wyraźną tendencję - zdecydowana większość najemców stawia oszczędności i optymalizację wydatków na pierwszym planie swojej działalności, nawet kosztem pewnych wyrzeczeń. Należy spodziewać się, iż ten trend utrzyma się przynajmniej przez kolejny rok. Nasi klienci bardzo często zwracają się do nas z prośbą o zaprezentowanie w ofercie twyłącznie budynków klasy B. Świadomie deklarują, że są w stanie zaakceptować niższy standard, oczekując w zamian lepszych warunków finansowych. Jednak w praktyce powyższa zależność nie sprawdza się w każdym przypadku - mówi Joanna Kalinowska, dyrektor w dziale powierzchni biurowych w CBRE.

Udział budynków biurowych klasy B w całkowitym zasobie Warszawy wynosi obecnie ponad 65% - ponad 2,5 mln mkw. Obiekty klasy B reprezentowane są przede wszystkim przez kamienice dostosowane do użytku biurowego lub budynki dostarczone na rynek w latach 1990-2005.

W chwili obecnej, w budynkach klasy B wskaźnik powierzchni niewynajętej jest niższy niż w klasie A i wynosi 9%. - Wkrótce to się zmieni i starsze budynki będą musiały zmierzyć się z sytuacją, gdzie paradoksalnie wynajęcie nowej powierzchni biurowej klasy A jest tańsze niż B - dodaje Konrad Heidinger, konsultant w dziale doradztwa i badań rynku w CBRE.

Istnieje wiele strategii możliwych do wykorzystania przez zarządców budynków. Okazuje się, że łatwiej jest podjąć decyzję o wyburzeniu starszego obiektu i zastąpieniu go nowym. W krajach Europy Zachodniej i w USA tymczasem bardzo często zmienia się przeznaczenie starszych budynków biurowych. - Ma to dodatkowy aspekt ekologiczny, przekształcane budynki często przy okazji uzyskują certyfikat. Niewątpliwie, w dłuższym okresie kwestia budynków biurowych klasy B będzie z pewnością zyskiwać na znaczeniu - uważają eksperci CBRE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Xandreas 2013-06-06 12:29:18
  Gdzie te wnioski - szanowni experci???
 • Xandreas 2013-06-06 12:28:19
  Informacja, która nic specjalnego ze sobą nie niesie... - śmieszne wypełnienie miejsca na szpalcie.
 • man 2013-06-05 13:13:02
  Gdy w USA przekształcają jak to mówi CBRE budynki to już mało biur w takim obiekcie zostaje. Albo co najwyżej równy mix. Także co z tego, że uzyskują certyfikat. Jakie to ma znaczenie w kontekście klasy B w Warszawie? Żadne.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA