PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce w zabytkach to nisza, ale z dużym potencjałem

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 03 lis 2015 10:35

Biurowce w zabytkach to nisza, ale z dużym potencjałem Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank

Niewielka powierzchnia, wysoki standard i indywidualny wystrój - to, według ekspertów, cechy charakterystyczne polskich biurowców butikowych. Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie, które oferują bardzo wysoki standard wykończenia, a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw.

REKLAMA

Biurowce butikowe to pojęcie, które nie ma ugruntowanej definicji na polskim rynku biurowym i różne podmioty zaliczają różne obiekty do tej kategorii. - Określenie biurowiec butikowy zostało zapożyczone od hoteli butikowych, którymi określa się hotele o wysokim standardzie, zaspokajające zazwyczaj luksusowe i wyrafinowane potrzeby - wyjaśnia Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank. - Zazwyczaj są zlokalizowane w centrach miast, nierzadko w historycznych zabytkowych budowlach, często posiadają indywidualny wystrój, czasem wykonany przez znanych projektantów wnętrz.

Przenosząc tę definicję niemal dosłownie na obiekty biurowe, Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie (prawie 117 tys. mkw.), które oferują bardzo wysoki standard wykończenia a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw. (nieliczne wyjątki to obiekty o powierzchni 10 tys.-12 tys. mkw.).

- W odróżnieniu od przedstawionej definicji, zidentyfikowane budynki w Warszawie są zarówno zmodernizowanymi zabytkowymi kamienicami, jak i nowoczesnymi budynkami budowanymi od podstaw - mówi Magdalena Czempińska.

Z uwagi na niewielką liczbę takich biurowców, trudno wskazać jednoznacznie grupę deweloperów, którzy specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach. Podmiotami, które w Warszawie zrealizowały więcej niż jeden projekt są: Hochtief Development Poland (Mazowiecka 2/4, Plac Małachowskiego), Kulczyk Silverstein Properties (Ufficio Primo i realizowany Ethos) oraz LHI (Chmielna 25 i Nowy Dom Jabłkowskich), jednak nie można ich określić mianem podmiotów specjalizujące się tylko w takim budownictwie.

Oprócz powyższych 30 budynków, zidentyfikowano kolejne cztery projekty w budowie (18 tys. mkw.) oraz trzy inwestycje na etapie planowania z pozwoleniami na budowę (19 tys. mkw.), które będą mogły być określone jako biurowce butikowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ksawery 2015-11-15 20:47:44
    Niszowe wcale nie znaczy gorsze wiele zachodnich firm woli niską klimatyczną zabudowę zamiast wielkich szklanych wieżowców tak mają u siebie i takich rozwiązań szukają poza granicami. W Warszawie nie da się nie zauważyć że ogrona zachodnia firma Google postanowiła otworzyć swój Campus w jednym z rewitalizowanych zabytkowych kompleksów a konkretnie w byłej wytwórni wódek Koneser. To miejsce wyjątkowe bo kojarzy się wielu ludziom bardzo miło a na świecie jest również dość rozpoznawalną marką. Może to ciekawe rozwiązanie bo Polska ma sporo takich nieużywanych budynków wymagających pomocy a takie rozwiązania dają im drugie życie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA