PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce w zabytkach to nisza, ale z dużym potencjałem

  • Autor: PropertyNews.pl
  • 03 lis 2015 10:35

Biurowce w zabytkach to nisza, ale z dużym potencjałem Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank

Niewielka powierzchnia, wysoki standard i indywidualny wystrój - to, według ekspertów, cechy charakterystyczne polskich biurowców butikowych. Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie, które oferują bardzo wysoki standard wykończenia, a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw.

REKLAMA

Biurowce butikowe to pojęcie, które nie ma ugruntowanej definicji na polskim rynku biurowym i różne podmioty zaliczają różne obiekty do tej kategorii. - Określenie biurowiec butikowy zostało zapożyczone od hoteli butikowych, którymi określa się hotele o wysokim standardzie, zaspokajające zazwyczaj luksusowe i wyrafinowane potrzeby - wyjaśnia Magdalena Czempińska, dyrektor w Dziale Badań Rynku, Knight Frank. - Zazwyczaj są zlokalizowane w centrach miast, nierzadko w historycznych zabytkowych budowlach, często posiadają indywidualny wystrój, czasem wykonany przez znanych projektantów wnętrz.

Przenosząc tę definicję niemal dosłownie na obiekty biurowe, Knight Frank zidentyfikował obecnie około 30 budynków biurowych w Warszawie (prawie 117 tys. mkw.), które oferują bardzo wysoki standard wykończenia a jednocześnie są kameralnymi obiektami w większości o powierzchni nieprzekraczającej 6 tys. mkw. (nieliczne wyjątki to obiekty o powierzchni 10 tys.-12 tys. mkw.).

- W odróżnieniu od przedstawionej definicji, zidentyfikowane budynki w Warszawie są zarówno zmodernizowanymi zabytkowymi kamienicami, jak i nowoczesnymi budynkami budowanymi od podstaw - mówi Magdalena Czempińska.

Z uwagi na niewielką liczbę takich biurowców, trudno wskazać jednoznacznie grupę deweloperów, którzy specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach. Podmiotami, które w Warszawie zrealizowały więcej niż jeden projekt są: Hochtief Development Poland (Mazowiecka 2/4, Plac Małachowskiego), Kulczyk Silverstein Properties (Ufficio Primo i realizowany Ethos) oraz LHI (Chmielna 25 i Nowy Dom Jabłkowskich), jednak nie można ich określić mianem podmiotów specjalizujące się tylko w takim budownictwie.

Oprócz powyższych 30 budynków, zidentyfikowano kolejne cztery projekty w budowie (18 tys. mkw.) oraz trzy inwestycje na etapie planowania z pozwoleniami na budowę (19 tys. mkw.), które będą mogły być określone jako biurowce butikowe.

  • ksawery 2015-11-15 20:47:44
    Niszowe wcale nie znaczy gorsze wiele zachodnich firm woli niską klimatyczną zabudowę zamiast wielkich szklanych wieżowców tak mają u siebie i takich rozwiązań szukają poza granicami. W Warszawie nie da się nie zauważyć że ogrona zachodnia firma Google postanowiła otworzyć swój Campus w jednym z rewitalizowanych zabytkowych kompleksów a konkretnie w byłej wytwórni wódek Koneser. To miejsce wyjątkowe bo kojarzy się wielu ludziom bardzo miło a na świecie jest również dość rozpoznawalną marką. Może to ciekawe rozwiązanie bo Polska ma sporo takich nieużywanych budynków wymagających pomocy a takie rozwiązania dają im drugie życie.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA