PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce walczą o najemców. Korzysta sektor MSP

  • Autor: Jerzy Węglarz, Biuro na miarę
  • 01 lut 2016 16:55

Biurowce walczą o najemców. Korzysta sektor MSP Warszawa, fot. commons.wikimedia.org

Na szybkim rozwoju rynku biurowego korzystają małe i średnie firmy. Wraz ze wzrostem dostępnej powierzchni, powstają produkty dedykowane dla mniejszych podmiotów.

REKLAMA

Podaż wyprzedza popyt

Dynamicznie rosnąca podaż powierzchni biurowej powoduje presję u właścicieli budynków, którzy coraz mocniej walczą o najemcę. Nie widać wyraźnych spadków cen ofertowych, ale pojawia się coraz więcej zachęt, np. w postaci wakacji czynszowych, wykończenia powierzchni według potrzeb najemcy, usługi transferu pracowników, czy elastycznym podejściu do warunków umowy. Czynsz efektywny (średni miesięczny w całym okresie najmu) w efekcie negocjacji, po zastosowaniu wszystkich ulg może się różnić od ceny wywoławczej nawet o 20 proc.

Dodatkowo Warszawa wyróżnia się wysokim i rosnącym poziomem pustostanów, który obecnie wynosi około 12 proc. i jest to zdecydowanie więcej niż w Krakowie (5,5 proc.) czy Wrocławiu (8,6 proc.).

Trzy główne ośrodki

W nowoczesnych budynkach biurowych i kamienicach biurowych w ścisłym centrum Warszawy ceny wynajmu powierzchni przeciętnie kształtują się na poziomie 20-25 euro za metr kwadratowy. W starszych budynkach ceny wynajmu zaczynają się już od 17 euro, a w najbardziej luksusowych budynkach wynoszą nawet 65 euro za mkw.

Drugim największym ośrodkiem jest Służewiec przemysłowy, powszechnie nazywany Mordorem. Tutaj można liczyć na czynsze już od 10 euro za mkw.

Najszybciej rozwijającym się ośrodkiem biurowym jest Wola, która stanowi coraz większą konkurencję dla Mokotowa i naturalnie łączy się z centrum. Jest konkurencyjna cenowo, świetnie zlokalizowana i dobrze zharmonizowana. Na Woli ceny w reprezentacyjnych budynkach biurowych zaczynają się od 13 euro za mkw.

Odrębnym dużym ośrodkiem na rynku biur są Aleje Jerozolimskie, zaczynając od Placu Zawiszy, a kończąc na węźle Salomea. Ceny w nowoczesnych budynkach zaczynają się już od 11 euro za mkw. Do czynszów należy doliczyć z reguły 10-17 zł za metr kwadratowy opłat eksploatacyjnych. Miejsce postojowe w garażu podziemnym to kosz 250-800 zł, w zależności od lokalizacji.

Pożądane niewielkie powierzchnie

Na szybkim rozwoju rynku biurowego korzystają małe i średnie firmy. Wraz ze wzrostem dostępnej powierzchni, powstają produkty dedykowane dla mniejszych podmiotów. Firmy, które dotychczas mieściły się w mało reprezentacyjnych miejscach, czy lokalach mieszkalnych, mogą skorzystać z oferty pokoi biurowych i przestrzeni w nowoczesnych biurowcach przystosowanych nawet dla kilkuosobowych firm.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA