PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowce z pozwoleniem na budowę czekają na umowy pre-let

  • Autor: Anna Duchnowska, Colliers International
  • 10 kwi 2013 13:48

Biurowce z pozwoleniem na budowę czekają na umowy pre-let

Warszawa jest największym i najprężniej rozwijającym się rynkiem biurowym w Polsce. Aż 2/3 podaży, z ponad 5.8 milliona mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych znajduje się właśnie w stolicy. Takie rozłożenie projektów na biurowej mapie Polski nie jest jednak przypadkowe. Stolica to najpłynniejszy rynek jeśli chodzi o sprzedaż biurowców komercyjnych. Wielu nabywców, zwłaszcza inwestorów instytucjonalnych oraz funduszy jest bowiem ograniczona parametrami inwestycyjnymi dotyczącymi lokalizacji swoich inwestycji jedynie lub w przeważającym procencie w stolicach państw. Między innymi dlatego Warszawa jest tak popularna wśród inwestorów.

REKLAMA

Koszty budowy są obecnie na tyle korzystne, że na rynku pojawia się duża ilość projektów. Obecnie w budowie jest ponad 550 tys. mkw. Wiele projektów, które posiadają pozwolenia na budowę czeka na umowy typu pre-let, które umożliwią uruchomienie kredytu, a tym samym procesu budowy. Niewielu jest na rynku graczy, którzy mogą sobie pozwolić na budowę spekulacyjną (z kapitału własnego). Walka o pierwszych najemców jest zatem dość ostra, a ceny transakcyjne za wynajem są niejednokrotnie niższe od bazowych nawet o 20-30 proc. Najemcy coraz częściej zdają sobie z tego sprawę i starają się wynegocjować możliwie najlepsze warunki.

Jednak sam proces budowy też obarczony jest wieloma restrykcjami. Wielu deweloperów jest w trudnej sytuacji ponieważ pomimo, iż udało im się pozyskać kredyt na budowę, aby spełnić kryteria z zapisów umów kredytowych muszą oni w określonym czasie pozyskać kolejnych najemców, aby otrzymać kolejne transze kredytu. Tacy deweloperzy utrzymują zatem agresywną politykę cenową, która umożliwi kontynuowanie projektu - przerwanie budowy jest bowiem najgorszym z możliwych wariantów i każdy deweloper stara się za wszelką cenę ustrzec przed taką sytuacją. Nierzadko zdarza się jednak, że deweloperzy sami stawiają się w bardzo trudnym położeniu, wyznaczając sobie założenia finansowe, które okazują się niemożliwe do zrealizowania.

Jeśli jednak uda się zrealizować projekt biurowy w dobrej lokalizacji w stolicy i zapewnić pełne wynajęcie, deweloperzy mogą liczyć na zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych, głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, ale także tych panaeuropejskich.

W niedawno opublikowanym raporcie pt. German Open-Ended Funds Colliers podał listę niemieckich funduszy otwartych aktywnych na polskim rynku. Obecnie w posiadaniu funduszy GOEF znajdują się aktywa w Europie Wschodniej o wartości ok. 4,5 miliarda euro. Większość aktywów funduszy GOEF zlokalizowanych jest w Polsce (55 proc.), Czechach (28 proc.) oraz na Węgrzech (8 proc.). W podziale na sektory najbardziej preferowaną klasą aktywów są biurowe nieruchomości komercyjne, stanowiące 68 proc. wszystkich aktywów, zaś na drugiej pozycji plasują się nieruchomości handlowe, które stanowią 22 proc. całości posiadanych aktywów. Z 21 funduszy aktywnych w CEE 11 ogłosiło plan likwidacyjny, a to oznacza ze będą musiały wyprzedać swoje aktywa w ciągu najbliższych 2-4 lat. Dotyczy to np. Funduszu Degi oraz SEB, które do tej pory aktywnie działały na rynku polskim.
Można się zatem spodziewać większej ilości transakcji na rynku warszawskim biorąc pod uwagę nieruchomości, które niemieckie fundusze będą sprzedawać w ciągu najbliższych lat.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA