PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowe ożywienie - relacja z sesji biura na Property Forum Katowice

  • Autor: Propertynews.pl
  • 05 gru 2013 11:55

Biurowe ożywienie - relacja z sesji biura na Property Forum Katowice

Jeszcze rok temu deweloperzy byli zdania, iż Katowicom potrzebny jest prestiżowy inwestor, którego wejście wypromuje markę miasta na światowej mapie destynacji biznesowych i pobudzi lokalny rynek inwestycji biurowych. To się stało - pojawił się IBM, a istniejący przedsiębiorcy z sektora BPO - jak Cepgemini - zdecydowali się na powiększenie swoich biur. Katowicki sektor biurowy ma dziś swoje pięć minut.

REKLAMA

Stolica Śląska oferuje około 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni dla biznesu, co jest wynikiem porównywalnym do Łodzi i Poznania. Poziom pustostanów wynosi 8,5 proc., czyli około 25 tys. mkw. wolnych biur. - Brakuje jednak powierzchni powyżej tysiąca mkw. w jednej lokalizacji - zwraca uwagę Tomasz Czuba, dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych, Jones Lang LaSalle.

Nowa biura są w trakcie budowy. W ciągu dwóch lat może powstać około 80 tys. mkw. dodatkowej powierzchni. Echo Investment ruszyło z II etapem zespołu biurowego A4 Business Park, Górnośląski Park Przemysłowy rozpoczął realizację kolejnych budynków w ramach kompleksu GPP Business Park, Skanska wystartowała z Silesia Business Park, a LC Corp. z Silesia Star.

BPO napędza inwestycje
Rozwój rynku biurowego w Katowicach stymulują najemcy z sektora BPO i SSC, którzy coraz częściej decydują się na otwarcie swoich biur w tej lokalizacji. W skali kraju zatrudnienie w tej branży rośnie w tempie 20 proc. rocznie, tymczasem w Katowicach - 30 proc. - To wskazówka, że miasto jest perspektywicznym rynkiem dla projektów biurowych - mówi Tomasz Czuba.

Przełomem w rozwoju usług outsourcingowych w Katowicach była decyzja IBM o uruchomieniu tu nowego oddziału.
- W 2010 roku miasto zostało włączone do specjalnego programu realizowanego przez amerykańskiego giganta informatycznego. Dzięki temu w stolicy Śląska pojawili się eksperci, którzy odkryli, że Katowice są dobrym miejscem dla biznesu - wyjaśnia Piotr Uszok, prezydent Katowic.

Jak dodaje, doświadczenia zebrane podczas spotkań z IBM i innymi międzynarodowymi graczami wpłynęły pozytywnie na funkcjonowanie nie tylko miasta, ale także szkół wyższych. - Udało nam się zacieśnić współpracę z firmami i uniwersytetami. Dziś możemy dzielić się tą wiedzą z innymi - podkreśla.

Słowa prezydenta potwierdza Joanna Nicińska, Head of Leasing, Echo Investment. - Wejście IBM na katowicki rynek to wyraźny sygnał, że region ma przed sobą potężne możliwości rozwoju. To wskazówka także dla nas, że warto myśleć nad realizacją kolejnych inwestycji - podsumowuje.
Nicińska zwraca uwagę na pewne zagrożenie związane z pojawieniem się IBM w Katowicach. - Mniejsi gracze mogą odnieść wrażenie, że nie będą w stanie wytrzymać konkurencji ze strony takiego giganta. Miasto musi rozwiać te wątpliwości - apeluje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA