PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowiec Olivia Six z najwyższą oceną BREEAM w Trójmieście

  • Autor: Propertynews.pl
  • 10 lis 2015 11:01

Biurowiec Olivia Six z najwyższą oceną BREEAM w Trójmieście Olivia Six

Olivia Six, najnowszy biurowiec kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku, otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM z bardzo wysoką oceną „Excellent”. Eksperci oceniali zachowanie zasad zrównoważonego budownictwa, czyli wznoszenie budynków przyjaznych środowisku.

REKLAMA

Olivia Six to już drugi budynek Olivia Business Centre, który otrzymał tę ocenę.

BREEAM to popularny system oceny jakości budynków pod kątem m.in. efektywności energetycznej, jakości środowiska wewnętrznego, standardów procesu budowlanego i typu wykorzystanych materiałów, dostępności komunikacyjnej. Punkty są przyznawane w dziesięciu głównych kategoriach: energia, materiały, odpady, zanieczyszczenia, zdrowie i samopoczucie, woda, transport, zagospodarowanie terenu i ekologia, zarządzanie, innowacje. Excellent to druga najwyższa ocena w systemie certyfikacji BREEAM. Otrzymał ją m.in. najwyższy i najnowocześniejszy budynek w Londynie: ponad 300-metrowy The Shard.

– Budynek Olivia Six otrzymał ocenę Breeam Excellent ze względu na najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, wysokiej jakości materiały oraz zaawansowane systemy pozwalające na pełną kontrolę nad budynkiem w trakcie jego eksploatacji. Jednak proces certyfikacji ocenia również sposób prowadzenia budowy. Tak wysoką punktację uzyskaliśmy m.in. dzięki zarządzaniu procesem budowy z uwzględnieniem restrykcyjnych wymagań ekologicznych oraz recyklingowi materiałów budowlanych – mówi Jerzy Oskroba, dyrektor budowy Olivia Business Centre.

Wysoka punktacja jaką uzyskaliśmy możliwa była do osiągnięcia m.in. dzięki przeprowadzaniu konsultacji społecznych oraz wykonaniu specjalnych badań akustycznych, termowizyjnych. Przy ocenie pod uwagę brane były również takie aspekty jak rozbudowana infrastruktura dla rowerzystów (parkingi, drogi dojazdowe aż do garażu, szatnie z prysznicami) oraz bliskość przystanków komunikacji miejskiej. Certyfikat BREEAM przyznawany jest na postawie raportu przygotowanego przez licencjonowanego asesora, który podczas certyfikacji bierze pod uwagę specyfikę danego regionu i lokalne praktyki.

– Wynik Olivia Six to 75,10 proc. Oznacza to, że biurowiec znalazł się w gronie 11 najwyżej ocenianych budynków w Polsce, które są certyfikowane w BREEAM. To oczywiście również nr 1 w Gdańsku. Warto pamiętać, że BREEAM to dominujący system certyfikacji w Polsce. Ok. 80 proc. wszystkich budynków w Polsce jest certyfikowanych w systemie BREEAM, co oznacza, że inwestorzy i deweloperzy mają do niego największe zaufanie. Co więcej, w 2013 roku kryteria zmieniły się na bardziej rygorystyczne i od tego czasu uzyskanie wysokiego wyniku jest o wiele trudniejsze – mówi Maciej Kotarski, odpowiedzialny za komercjalizację Olivia Business Centre.

Warto podkreślić, że tylko jeden biurowiec w Polsce otrzymał ocenę najwyższą, „Outstanding”, i to przy minimalnym zapasie punktów oraz projekcie od początku ukierunkowanym na spełnienie kryteriów BREEAM. Otrzymanie najwyższej oceny w systemie BREEAM jest więc o wiele trudniejsze niż w drugim najpopularniejszym systemie certyfikacji budynków w Polsce, LEED. Najwyższą ocenę LEED Platinum uzyskało już bowiem aż 10 biurowców w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA