PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowiec Skanska bohaterem komiksu

  • Autor: Propertynews.pl
  • 16 wrz 2013 14:35

Biurowiec Skanska bohaterem komiksu

Oddany do użytku w maju bieżącego roku biurowiec Infosys Green Horizon w Łodzi stał się bohaterem komiksu, który trafił do otwartego w czerwcu Łódzkiego Centrum Komiksu. W ten sposób deweloper budynku, Skanska Property Poland, chce ocalić od zapomnienia historię miejsca, w którym powstał nowoczesny kompleks biurowy.

REKLAMA

Przy ul. Pomorskiej w Łodzi, obok dzisiejszego ronda Solidarności, działała od 1924 roku Fabryka Chustek Wełnianych, Wyrobów Włókienniczych i Towarów Jedwabnych Abrama Ajzyka Piaskowskiego. Fabryka Piaskowskiego zatrudniała 220 osób i była wyposażona w 100 krosien ręcznych i 10 bardzo nowoczesnych jak na tamte czasy krosien mechanicznych. Tkaniny i wyroby gotowe trafiały na rynek polski i za granicę. Fabryka Piaskowskiego zakończyła działalność w 1939 roku, wraz z wybuchem II wojny światowej, a sam właściciel z rodziną musiał ratować się emigracją. Po wojnie fabrykę upaństwowiono - powstały w niej Północno-Łódzkie Zakłady Przemysłu Zgrzebnego, które zakończyły produkcję w latach 90-tych, podobnie jak większość łódzkich zakładów włókienniczych. W 2009 roku pozostałości budynków zostały wyburzone.

Szwedzki deweloper postanowił ocalić od zapomnienia przemysłowe tradycje tego miejsca i zamówił studium historii oraz architektury dawnej fabryki Piaskowskiego. Wykonały je architektki Hanna Jung-Migdalska i Xenia Modrzejewska-Mrozowska, specjalizujące się w architekturze historycznej. W projekcie wykończenia budynku zostały uwzględnione dzięki temu elementy przypominające o fabrycznej przeszłości posesji, na której powstał biurowiec Green Horizon.Ściany na parterze przy wejściach oraz oznaczenia w holach na piętrach ozdobione są historycznymi motywami graficznymi, przedstawiającymi budynki dawnej fabryki, jej nazwę w oryginalnym liternictwie, nagłówki pism urzędowych czy pieczęcie.

- Dzięki swojej historii związanej z przemysłem tekstylnym, Łódź to skarbnica ciekawej architektury, znajduje się tu wiele pięknie odrestaurowanych budynków pofabrycznych. Z Green Horizon jest inaczej - kupiliśmy nieruchomość, na której już nic nie było. Mieliśmy jednak szansę poznać historię tego miejsca i zdecydowaliśmy się ją upamiętnić - wspomina Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland.

- Mamy szczęście pracować wśród ludzi z pasją i to ich pomysły zainspirowały nas najpierw do wplecenia w budynek elementów nawiązujących do fabryki Piaskowskiego, a później do opowiedzenia tej historii w formie komiksu. W tym pomyśle połączyliśmy to, co lokalne z nowatorską formą, która - mam nadzieję - dużo łatwiej trafi szczególnie do młodych łodzian, którzy pracują w naszym budynku i nie tylko - dodał Waldemar Olbryk.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA