PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowy boom przy Rondzie Daszyńskiego. Będzie nowy rekord

  • Autor: propertynews.pl
  • 02 sie 2016 15:40

Biurowy boom przy Rondzie Daszyńskiego. Będzie nowy rekord Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, szef Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE

Do końca roku stołeczny rynek biurowy pobije kolejny historyczny rekord - tym razem pod względem przyrostu nowej powierzchni biurowej. Najbardziej rozwijająca się część stolicy to okolica Ronda Daszyńskiego.

REKLAMA

Do końca 2016 r. w Warszawie pojawi się kolejne 104 tys. mkw., co sprawi, że wielkość rynku przekroczy 5,1 mln mkw. i będzie to największy roczny przyrost podaży w historii Warszawy - wynika z najnowszego raportu Office Market View - Warszawski Rynek Biurowy po II kw. 2016 r. przygotowanego przez firmę CBRE.

W ciągu pierwszej połowy 2016 roku, rynek stołecznych nieruchomości biurowych wzbogacił się o 350 tys. mkw. dostarczonych w 16 nowoczesnych budynkach biurowych.

Stolica utrzymuje pozycję stabilnie rozwijającego się rynku – aktywność najemców w pierwszej połowie jest wysoka, porównywalna do tej z 1 połowy poprzedniego roku. Mimo wysokiego popytu dynamiczny rozrost struktury biurowej miasta wpływa jednak na wzrost wskaźnika pustostanów, który osiągnął 15,4 proc. wzrastając o 1,3 pp. w ujęciu kwartalnym i rocznym.

- Obecnie wszystkie oczy zwrócone są na Centrum Warszawy, gdzie obserwujemy największy wysyp nowych obiektów - w 2016 roku ten obszar powiększy się o 17 proc. Najbardziej dynamicznie rozwijające się miejsce to okolice Ronda Daszyńskiego, które są naturalnym przedłużeniem Centrum, a na atrakcyjność tej lokalizacji wpływa dostępność II linii metra. Obecnie, w okolicy Ronda Daszyńskiego zlokalizowane są biura o łącznej powierzchni 400 tys. mkw., z których tylko w tym roku oddano do użytkowania 158 tys. mkw. w sześciu budynkach.

Biorąc pod uwagę potencjał lokalizacji i planowane projekty, podaż zwiększy się w najbliższych latach ponad dwukrotnie. Warto zaznaczyć, że ta dzielnica nie będzie kolejnym po biznesowym Mokotowie, obszarem mocno zagęszczonym jedynie funkcją biurową. Tak samo szybko rosną tu projekty mieszkaniowe, planowane jest centrum handlowe, a place przylegające do budynków mają docelowo stać się przestrzeniami miejskimi, pełnymi zieleni, małej architektury, oferującymi możliwości spędzenia wolnego czasu. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której dość szybko na naszych oczach tworzy się nowa dzielnica Warszawy, i wszystko wskazuje na to, że będzie ona utrzymana według idei ‘smart city’ - mówi Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, szef Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE. W wyniku dużej konkurencji na rynku czynsze umowne za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe w Centrum Warszawy nieco spadły i szacowane są obecnie na poziomie około 23,00 EUR/mkw./m-c. w rejonie ścisłego centrum i 18,50 EUR/mkw./m-c na obrzeżach centrum. Spadku poziomu czynszów doświadczyła większość lokalizacji z wyjątkiem m.in. okolicy Ronda Daszyńskiego.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA