PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowy boom w stolicy. Tylko w Paryżu buduje się więcej niż w Warszawie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lut 2012 14:09

Biurowy boom w stolicy. Tylko w Paryżu buduje się więcej niż w Warszawie

Według danych firmy CBRE w Polsce jest obecnie w budowie ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnych biur. Najwięcej inwestycji realizowanych lub planowanych na lata 2012/2013 jest oczywiście w Warszawie, ale stolica naszego kraju wyróżnia się również na tle Europy - więcej biurowców buduje się tylko w Paryżu.

REKLAMA

Warszawa z 3,6 mln mkw. powierzchni biurowej jest największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce, jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi nadal jesteśmy we wczesnej fazie rozwoju. Na kolejnych pozycjach znajduje się Kraków (540 tys. mkw.), Wrocław (400 tys. mkw.) oraz Trójmiasto (380 tys. mkw).

Na skutek spowolnienia i kryzysu gospodarczego z roku 2009 oraz ograniczonego dostępu do źródeł finansowania projektów, w roku 2011 oddano do użytku tylko kilka obiektów. Jednak deweloperzy zachęceni rosnącym popytem rozpoczęli budowę "zamrożonych", a także nowych projektów zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych.

Obecnie w budowie jest ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnych biur zlokalizowanych w całej Polsce. Najwięcej biur ma się otworzyć w Warszawie - ponad 700 tys. mkw. planowanej powierzchni biurowej, która ma zostać oddana do użytku w latach 2012 i 2013.

Czynsze za powierzchnię biurową kształtują się na poziomie 11 - 16 euro/mkw. miesięcznie za najlepsze powierzchnie biurowe w miastach regionalnych oraz w lokalizacjach poza centrum Warszawy. Najwyższe czynsze są w centrum stolicy, gdzie sięgają nawet 25 - 27 euro za mkw. miesięcznie.

Podczas ostatnich dwóch lat poziom wynajmu powierzchni biurowej wrócił do dobrych wyników odnotowywanych przed kryzysem. W 2011 roku wynajęto rekordową ilość powierzchni biurowych we wszystkich miastach w Polsce - łącznie 900 tys. mkw.

- Biorąc pod uwagę ilość zapytań zarówno od nowych, jak i już istniejących firm, przewidujemy, że popyt na powierzchnię biurową pozostanie nadal na wysokim poziomie w Warszawie, jak i w całej Polsce - powiedział Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Po okresie ogólnego spowolnienia również na rynku inwestycji w nieruchomości biurowe odnotowano znaczący wzrost aktywności inwestorów.
- Polska pozostaje nadal jedną z najbardziej popularnych lokalizacji dla międzynarodowych inwestorów w Europie, a najpopularniejszym miastem jest nadal Warszawa, ze względu na ilość, jakość i dostępność produktów inwestycyjnych. W związku z coraz większą dostępnością dobrych produktów inwestycyjnych poza stolicą, inwestorzy coraz częściej przyglądają się obiektom w miastach regionalnych. Chociaż w ostatnim roku poza Warszawą przeprowadzono tylko jedną transakcję inwestycyjną - biurowiec Green Office w Krakowie został zakupiony przez fundusz Azora Europe za 24 mln euro - powiedział Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.

W ostatnim roku przeprowadzono transakcje kupna-sprzedaży 18 budynków biurowych, o łącznej wartości 1,3 mld euro. Jedną z największych transakcji był zakup przez niemiecki fundusz inwestycyjny RREEF budynku Focus w Warszawie za 117 mln euro. W zeszłym również roku fundusz CA Immo zakupił portfel nieruchomości firmy Europolis (8 budynków biurowych) za łączną cenę 480 mln euro.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA