PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowy boom w stolicy. Tylko w Paryżu buduje się więcej niż w Warszawie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 29 lut 2012 14:09

Biurowy boom w stolicy. Tylko w Paryżu buduje się więcej niż w Warszawie

Według danych firmy CBRE w Polsce jest obecnie w budowie ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnych biur. Najwięcej inwestycji realizowanych lub planowanych na lata 2012/2013 jest oczywiście w Warszawie, ale stolica naszego kraju wyróżnia się również na tle Europy - więcej biurowców buduje się tylko w Paryżu.

REKLAMA

Warszawa z 3,6 mln mkw. powierzchni biurowej jest największym i najbardziej rozwiniętym rynkiem w Polsce, jednak w porównaniu z innymi miastami europejskimi nadal jesteśmy we wczesnej fazie rozwoju. Na kolejnych pozycjach znajduje się Kraków (540 tys. mkw.), Wrocław (400 tys. mkw.) oraz Trójmiasto (380 tys. mkw).

Na skutek spowolnienia i kryzysu gospodarczego z roku 2009 oraz ograniczonego dostępu do źródeł finansowania projektów, w roku 2011 oddano do użytku tylko kilka obiektów. Jednak deweloperzy zachęceni rosnącym popytem rozpoczęli budowę "zamrożonych", a także nowych projektów zarówno w Warszawie, jak i miastach regionalnych.

Obecnie w budowie jest ponad milion metrów kwadratowych nowoczesnych biur zlokalizowanych w całej Polsce. Najwięcej biur ma się otworzyć w Warszawie - ponad 700 tys. mkw. planowanej powierzchni biurowej, która ma zostać oddana do użytku w latach 2012 i 2013.

Czynsze za powierzchnię biurową kształtują się na poziomie 11 - 16 euro/mkw. miesięcznie za najlepsze powierzchnie biurowe w miastach regionalnych oraz w lokalizacjach poza centrum Warszawy. Najwyższe czynsze są w centrum stolicy, gdzie sięgają nawet 25 - 27 euro za mkw. miesięcznie.

Podczas ostatnich dwóch lat poziom wynajmu powierzchni biurowej wrócił do dobrych wyników odnotowywanych przed kryzysem. W 2011 roku wynajęto rekordową ilość powierzchni biurowych we wszystkich miastach w Polsce - łącznie 900 tys. mkw.

- Biorąc pod uwagę ilość zapytań zarówno od nowych, jak i już istniejących firm, przewidujemy, że popyt na powierzchnię biurową pozostanie nadal na wysokim poziomie w Warszawie, jak i w całej Polsce - powiedział Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CBRE.

Po okresie ogólnego spowolnienia również na rynku inwestycji w nieruchomości biurowe odnotowano znaczący wzrost aktywności inwestorów.
- Polska pozostaje nadal jedną z najbardziej popularnych lokalizacji dla międzynarodowych inwestorów w Europie, a najpopularniejszym miastem jest nadal Warszawa, ze względu na ilość, jakość i dostępność produktów inwestycyjnych. W związku z coraz większą dostępnością dobrych produktów inwestycyjnych poza stolicą, inwestorzy coraz częściej przyglądają się obiektom w miastach regionalnych. Chociaż w ostatnim roku poza Warszawą przeprowadzono tylko jedną transakcję inwestycyjną - biurowiec Green Office w Krakowie został zakupiony przez fundusz Azora Europe za 24 mln euro - powiedział Patrick O'Gorman, dyrektor działu rynków kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w CBRE.

W ostatnim roku przeprowadzono transakcje kupna-sprzedaży 18 budynków biurowych, o łącznej wartości 1,3 mld euro. Jedną z największych transakcji był zakup przez niemiecki fundusz inwestycyjny RREEF budynku Focus w Warszawie za 117 mln euro. W zeszłym również roku fundusz CA Immo zakupił portfel nieruchomości firmy Europolis (8 budynków biurowych) za łączną cenę 480 mln euro.

Strefa premium - propertynews.pl

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU PROPERTYNEWS.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA