PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biurowy rynek stolicy konsekwentnie idzie na rekord

  • Autor: propertynews.pl
  • 18 sie 2016 15:30

Biurowy rynek stolicy konsekwentnie idzie na rekord Richard Aboo, Partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield

– W pierwszych dwóch kwartałach 2016 roku pozwolenie na użytkowanie w stolicy otrzymało 16 projektów biurowych o łącznej powierzchni 350 tys. mkw., co stanowiło wzrost o blisko 30 proc. w porównaniu do całego ubiegłego roku. W następnych dwóch kwartałach zaplanowano ukończenie ok. 100 tys. mkw., co sprawi, że roczny poziom nowej podaży osiągnie rekordową wartość 450 tys. mkw. – mówi Katarzyna Lipka, Associate Director z Działu Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie w pierwszym półroczu 2016 roku zbliżyły się do 5 mln mkw., z czego ok. 3,5 mln mkw. (70 proc.) znajduje się poza centrum miasta. Najbardziej dynamiczny wzrost podaży odnotowano w centrum, gdzie pozwolenie na użytkowanie otrzymały projekty o powierzchni 180 tys. mkw., jak również w strefach Południowy Zachód – 60 tys. mkw. i Północ – 50 tys. mkw. - wynika z raportu „Property Times”, przygotowanego przez Cushman & Wakefield.

Trend ten powinien utrzymać się za sprawą dużej liczby realizowanych i planowanych inwestycji znajdujących się w centrum oraz blisko granicy stref centralnych. Największymi projektami ukończonymi w minionym półroczu były: Warsaw Spire A, 59 tys. mkw. (Ghelamco), Gdański Business Center 2 – bud. C i D, 49 tys. mkw. (HB Reavis) i Q22, 46 400 mkw. (Echo Investment).

W pierwszej połowie 2016 roku popyt na powierzchnie biurowe w Warszawie utrzymał się na wysokim poziomie. Łączny wolumen transakcji najmu osiągnął 360 000 mkw., co jest wartością zbliżoną do odnotowanej w pierwszej połowie rekordowego 2015 roku. 75 proc. całej wynajętej powierzchni znajdowało się w budynkach zlokalizowanych w centrum oraz strefach Południe Górne i Południowy Zachód. Renegocjacje stanowiły 30 proc., natomiast umowy przednajmu ok. 17 proc. popytu brutto.

Największymi transakcjami na rynku były: Allegro, 7 600 mkw. w Q22 (nowa umowa), NC+, 7 500 mkw. w budynku Canal+ (renegocjacja) i Budimex, 7 350 mkw. w projekcie przy ul. Skierniewickiej 16-20 (przednajem). Wskaźnik absorpcji netto wyniósł 133 tys. mkw., podczas gdy w całym 2015 roku był na poziomie 284 tys. mkw.

Średnia stopa pustostanów w Warszawie na koniec pierwszej połowy 2016 osiągnęła wartość 15,4 proc., co stanowi wzrost o 1,3 pkt proc. w porównaniu z wartością z ubiegłego kwartału oraz o 3,1 pkt proc. w porównaniu z końcem 2015. W centrum, ze względu na pojawienie się największej ilości nowej powierzchni wskaźnik wyniósł 17,6 proc. W pozostałych strefach średni współczynnik niewynajętej powierzchni znalazł się na poziomie 14,4 proc.

– Z uwagi na przewidywane trendy dotyczące podaży i popytu, stawki czynszów bazowych dla najlepszych powierzchni powinny pozostać na stabilnym poziomie do końca 2016 roku, tj. 24 euro za m kw. za miesiąc w lokalizacjach centralnych i 13–16,5 poza centrum. Najemcy nadal znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji negocjacyjnej ze względu na szeroką dostępność powierzchni biurowych zarówno w budynkach istniejących, jak i znajdujących się w fazie realizacji lub w planach. Z tego względu mogą liczyć na atrakcyjne pakiety zachęt oferowane przez właścicieli budynków, zawierające okresowe zwolnienia z czynszu, czy dopłaty do aranżacji powierzchni – mówi Richard Aboo, Partner, dyrektor Działu Powierzchni Biurowych firmy Cushman & Wakefield.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA