PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biznes i uniwersytety. Jak pogodzić dwa światy?

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 15 sty 2016 10:34

Biznes i uniwersytety. Jak pogodzić dwa światy? prof. Jarosław Płuciennik, Uniwersytet Łódzki

Rozwój firm z sektora BPO i SSC stawia przed polskim systemem edukacyjnym nowe wyzwania. Potrzeba jest dobrze wykształconych absolwentów, którzy poradzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami. O wartościowych pomysłach opowiada w rozmowie z Propertynews.pl prof. Jarosław Płuciennik, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. programów i jakości kształcenia.

REKLAMA

- Rynek pracy w Łodzi bardzo dynamicznie się rozwija, tak jak zresztą całe miasto. Co roku powstają dosłownie tysiące nowych miejsce pracy, także w branży BPO. Akurat ta branża świetnie artykułuje swoje konkretne potrzeby edukacyjne, bo już kilka lat temu powstał model kompetencji ABSL (dokument firmowany przez HAYS), w którym branża wskazała jakiej wiedzy i jakich umiejętności i postaw oczekuje od absolwentów szkół wyższych - tłumaczy Jarosław Płuciennik.

Jak dodaje prorektor UŁ, o ile jeszcze niedawno absolwenci nie posiadali odpowiednich kompetencji, o tyle obecna sytuacja jest już diametralnie inna. - Coraz więcej mamy absolwentów Uniwersytetu już bardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy. Uniwersytet Łódzki stara się plastycznie dostosowywać do coraz lepiej artykułowanych potrzeb, zwłaszcza w zakresie tzw. kompetencji miękkich: umiejętności komunikacyjnych czy dotyczących samoświadomości, potrzeby nieustannego rozwoju czy pracy w zespole - tłumaczy.

Tego typu działania nie są jednak wystarczające. Bardzo często firmom potrzeba absolwentów, którzy już posiadają specjalistyczną wiedzę. Rozwiązaniem problemów są kierunki studiów nakierowane na potrzeby konkretnych firm.

- Nasze nowe kierunku bardzo często dopasowujemy do zapotrzebowania zgłaszanego przez branże. Można powiedzieć, że mamy kierunki zamawiane przez biznes. Na przykład Lingwistykę dla Biznesu czy Finanse i bankowość cyfrową. Pierwszy z nich wspierają firmy Hewlett-Packard i Infosys, zaś Urząd Miasta Łodzi działa w zakresie promowania. Mówimy tutaj o kierunku, który kształci świetnie wyszkolonych poliglotów z nastawieniem praktycznym. Oni będą przyczyniać się bez wątpienia do pogłębiania się ważnych przemian cywilizacyjnych w naszym kraju - dodaje prof. Płuciennik.

Jak zaznacza prorektor UŁ, uczelnia powinna zadbać nie tylko o twardą wiedzę z zakresu rachunkowości, czy też tylko i wyłącznie o miękkie kompetencje studentów. - Nasi absolwenci będą mieli niesamowite atuty w ręku nawet, kiedy boom w BPO i SSC przeminie. Bo świetnie wykształceni poligloci Uniwersytetu Łódzkiego znajdą pracę w każdych warunkach i to dobrze płatną. Twarda wiedza z zakresu nauk ekonomicznych będzie to jeszcze ułatwiać - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA