PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Biznes i uniwersytety. Jak pogodzić dwa światy?

  • Autor: Cezary Szczepański
  • 15 sty 2016 10:34

Biznes i uniwersytety. Jak pogodzić dwa światy? prof. Jarosław Płuciennik, Uniwersytet Łódzki

Rozwój firm z sektora BPO i SSC stawia przed polskim systemem edukacyjnym nowe wyzwania. Potrzeba jest dobrze wykształconych absolwentów, którzy poradzą sobie ze skomplikowanymi zadaniami. O wartościowych pomysłach opowiada w rozmowie z Propertynews.pl prof. Jarosław Płuciennik, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. programów i jakości kształcenia.

REKLAMA

- Rynek pracy w Łodzi bardzo dynamicznie się rozwija, tak jak zresztą całe miasto. Co roku powstają dosłownie tysiące nowych miejsce pracy, także w branży BPO. Akurat ta branża świetnie artykułuje swoje konkretne potrzeby edukacyjne, bo już kilka lat temu powstał model kompetencji ABSL (dokument firmowany przez HAYS), w którym branża wskazała jakiej wiedzy i jakich umiejętności i postaw oczekuje od absolwentów szkół wyższych - tłumaczy Jarosław Płuciennik.

Jak dodaje prorektor UŁ, o ile jeszcze niedawno absolwenci nie posiadali odpowiednich kompetencji, o tyle obecna sytuacja jest już diametralnie inna. - Coraz więcej mamy absolwentów Uniwersytetu już bardziej dopasowanych do potrzeb rynku pracy. Uniwersytet Łódzki stara się plastycznie dostosowywać do coraz lepiej artykułowanych potrzeb, zwłaszcza w zakresie tzw. kompetencji miękkich: umiejętności komunikacyjnych czy dotyczących samoświadomości, potrzeby nieustannego rozwoju czy pracy w zespole - tłumaczy.

Tego typu działania nie są jednak wystarczające. Bardzo często firmom potrzeba absolwentów, którzy już posiadają specjalistyczną wiedzę. Rozwiązaniem problemów są kierunki studiów nakierowane na potrzeby konkretnych firm.

- Nasze nowe kierunku bardzo często dopasowujemy do zapotrzebowania zgłaszanego przez branże. Można powiedzieć, że mamy kierunki zamawiane przez biznes. Na przykład Lingwistykę dla Biznesu czy Finanse i bankowość cyfrową. Pierwszy z nich wspierają firmy Hewlett-Packard i Infosys, zaś Urząd Miasta Łodzi działa w zakresie promowania. Mówimy tutaj o kierunku, który kształci świetnie wyszkolonych poliglotów z nastawieniem praktycznym. Oni będą przyczyniać się bez wątpienia do pogłębiania się ważnych przemian cywilizacyjnych w naszym kraju - dodaje prof. Płuciennik.

Jak zaznacza prorektor UŁ, uczelnia powinna zadbać nie tylko o twardą wiedzę z zakresu rachunkowości, czy też tylko i wyłącznie o miękkie kompetencje studentów. - Nasi absolwenci będą mieli niesamowite atuty w ręku nawet, kiedy boom w BPO i SSC przeminie. Bo świetnie wykształceni poligloci Uniwersytetu Łódzkiego znajdą pracę w każdych warunkach i to dobrze płatną. Twarda wiedza z zakresu nauk ekonomicznych będzie to jeszcze ułatwiać - dodaje.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA