PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Blisko 70 proc. inwestorów przewiduje dalszą ekspansję na polskim rynku

  • Autor: propertynews.pl
  • 03 sie 2015 10:52

Blisko 70 proc. inwestorów przewiduje dalszą ekspansję na polskim rynku Łukasz Maciak, dyrektor w zespole rynków kapitałowych, DTZ

Inwestorzy są pozytywnie nastawieni do nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej, tj. w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Najbardziej preferowany przez inwestorów jest polski segment biurowy, poprzedzony przez czeski i polski segment powierzchni handlowych - pokazują badania firmy DTZ „CEE Investor Survey”.

REKLAMA

W perspektywie kolejnych 12 miesięcy, 74 proc. inwestorów planuje dalsze lokowanie kapitału w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej wobec 72 proc. pół roku temu, do czego przyczyni się spadek stóp kapitalizacji i pustostanów. Z kolei 23 proc inwestorów spodziewa się utrzymania wartości portfolio, a 3 proc. przewiduje spadek.

Przewidujemy, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy największa ekspansja w regionie nastąpi w Polsce i Czechach, gdzie ok. 70 proc. ankietowanych przez nas inwestorów zamierza dokonać akwizycji aktywów na rynku handlowym i biurowym. Są oni szczególnie zainteresowani inwestycjami oportunistycznymi i podnoszeniem wartości nieruchomości oraz segmentem core – mówi Łukasz Maciak, dyrektor w zespole rynków kapitałowych, DTZ.

Połowa badanych oczekuje poprawy warunków finansowania inwestycji w regionie wobec 66 proc. rok temu. Z kolei 47 proc. respondentów nie spodziewa się zmiany, co w wielu przypadkach może mieć związek ze stopami procentowymi na historycznych minimach.

Blisko 60 proc. ankietowanych przewiduje spadek stóp kapitalizacji dla obiektów typu „prime” na polskim rynku, podczas gdy 20% spodziewa się utrzymania ich poziomu, a 10 proc. oczekuje wzrostu.

Za największe zagrożenie na polskim rynku uznawane jest ryzyko przeszacowania inwestycji w nieruchomości. W przypadku Czech, Słowacji i Rumunii ankietowani obawiają się braku odpowiedniego produktu inwestycyjnego. Z kolei nad Węgrami ciąży ryzyko polityczno-gospodarcze i obawy o niewystarczającą podaż atrakcyjnych aktywów.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę DTZ między kwietniem i czerwcem br. wśród inwestorów aktywnych na rynku nieruchomości z Europy Środkowo-Wschodniej, Niemiec, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA