PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej powstanie w Warszawie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 20 wrz 2011 16:52

Blisko 700 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej powstanie w Warszawie

W tym roku warszawski rynek nowoczesnej powierzchni biurowej powiększy się o 125 tys. mkw. Oznacza to spadek o 33,7 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Jednak w kolejnych latach liczby te będą już znacznie większe. Z planów deweloperów wynika, że w 2012 roku do użytku zostanie oddanych ok. 218 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej (wzrost o 75 proc. rok do roku), a w 2013 roku - 350 tys. mkw. - wynika z raportu DTZ Insight - Skyline Tracker Warsaw.

REKLAMA

Tak niski poziom nowej powierzchni biurowej, jaka powstanie w Warszawie w tym roku, jest efektem spowolnienia gospodarczego i problemów z dostępem do kapitału na realizację inwestycji biurowych w minionych latach. W tym przypadku szczególne znaczenie miał rok 2009.

- Obserwowany obecnie spadek ilości dostępnej powierzchni biurowej wraz z poprawą ogólnej sytuacji makroekonomicznej przyczyni się do zwiększenia podaży w średnim okresie czasu - mówi Katarzyna Lipka, Senior Consultant w Zespole Consulting & Research DTZ. - Należy jednak zauważyć, że podaż może być o ok. 10 proc. niższa, jako że realizacja części projektów nie rozpoczęła się w deklarowanym wcześniej terminie lub mogą one zostać oddane do użytku później niż było to wcześniej ogłoszone - dodaje.

Wartym podkreślenia jest fakt, że obecnie w fazie realizacji jest więcej projektów niż w trakcie ostatnich dwóch lat. Do największych należą: Warsaw Spire (Ghelamco), Konstruktorska Business Center (HB Reavis) oraz Miasteczko TP (Bouygues Immobillier).

Większość spodziewanych inwestycji powstanie w centrum Warszawy, a także w strefach południowy zachód (dzielnice Ochota i Włochy) oraz Południe Górne (dzielnica Mokotów, głównie tereny Służewca Przemysłowego).

Polecamy również artykuł: W Warszawie brakuje biur. Ghelamco zbuduje 165 tys. mkw. nowej powierzchni

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA