PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom na biura w Łodzi

  • Autor: GK/propertynews.pl
  • 23 lis 2015 09:54

Boom na biura w Łodzi Property Forum Łódź

Popyt na biura w Łodzi jest tak duży, że realizowane są nawet inwestycje bez podpisanych wstępnych umów najmu. Wyzwaniem na przyszłość będzie jednak adaptacja na biura terenów pofabrycznych i pofabrykanckich, bo są w bardzo dobrych lokalizacjach.

REKLAMA

Łódź ma 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego obecnie w budowie jest 85 tys. mkw. Według wiceprezydenta miasta Marka Cieślaka to jest dobra prognoza na przyszłość. - Zaczyna brakować wolnych powierzchni i od czasu do czasu odsyłamy inwestorów z kwitkiem, ale mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni – tłumaczy wiceprezydent Marek Cieślak.

Podkreśla, że branża BPO oraz rynek powierzchni biurowych w Łodzi rozwijają się m.in. dzięki położeniu blisko Warszawy, inwestycjom oraz współpracy z uczelniami wyższymi.

- Centra usług mają sens wtedy, gdy będzie kto miał w nich pracować. Dlatego dobrym kierunkiem są na przykład studia dedykowane temu sektorowi. Duże znaczenie ma udział miasta w targach nieruchomości i spotkania z firmami doradczymi – uważa Cieślak.

Klucz do rozwoju: aktywność najemców

Kluczem do rozwoju inwestycji deweloperskich jest aktywność najemców. W 2013 r. w Łodzi wynajęto 25 tys. mkw. , a rok później już 45 tys. mkw. W pierwszych trzech kwartałach tego roku – ok. 32 tys. mkw.

- Jeśli prognozy się sprawdzą, to w 2015 r. wynajętych zostanie 60-65 tys. mkw. Powodzenie projektów w zaawansowanym etapie planowania oznaczałoby wybudowanie około 70 tys. mkw. w 2017 r.– wylicza Marcin Włodarczyk, dyrektor Colliers International.

Według niego bardzo dobrym sygnałem jest to, że najemcy powierzchni wciąż rozwijają swoją działalność. - Mamy 85 proc. nowych umów wynajmu – przekonuje Marcin Włodarczyk.

Sygnały wyraźnego przyspieszenia rozwoju infrastruktury biurowej dostrzega też Mikołaj Ługowski, dyrektor zarządzający Nordea Operations Center. - Dziś liczba biur dostępnych od ręki jest ograniczona, ale deweloperzy są aktywni. Jeżeli ktoś planuje wynajem w inwestycji, która ma się zakończyć w przyszłym roku, to wybór jest już ogromny – tłumaczy Mikołaj Ługowski.

Przyznaje, że Łódź nie jest bardzo rozpoznawalna na inwestycyjnej mapie Polski i Europy. - Ale ma bardzo ciekawy rynek pracy i fantastyczną infrastrukturę teleinformatyczną. Pod tym względem nie ustępuje innym miastom – dodaje Mikołaj Ługowski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA