PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom na biura w Łodzi

  • Autor: GK/propertynews.pl
  • 23 lis 2015 09:54

Boom na biura w Łodzi Property Forum Łódź

Popyt na biura w Łodzi jest tak duży, że realizowane są nawet inwestycje bez podpisanych wstępnych umów najmu. Wyzwaniem na przyszłość będzie jednak adaptacja na biura terenów pofabrycznych i pofabrykanckich, bo są w bardzo dobrych lokalizacjach.

REKLAMA

Łódź ma 300 tys. mkw. powierzchni biurowej, z czego obecnie w budowie jest 85 tys. mkw. Według wiceprezydenta miasta Marka Cieślaka to jest dobra prognoza na przyszłość. - Zaczyna brakować wolnych powierzchni i od czasu do czasu odsyłamy inwestorów z kwitkiem, ale mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni – tłumaczy wiceprezydent Marek Cieślak.

Podkreśla, że branża BPO oraz rynek powierzchni biurowych w Łodzi rozwijają się m.in. dzięki położeniu blisko Warszawy, inwestycjom oraz współpracy z uczelniami wyższymi.

- Centra usług mają sens wtedy, gdy będzie kto miał w nich pracować. Dlatego dobrym kierunkiem są na przykład studia dedykowane temu sektorowi. Duże znaczenie ma udział miasta w targach nieruchomości i spotkania z firmami doradczymi – uważa Cieślak.

Klucz do rozwoju: aktywność najemców

Kluczem do rozwoju inwestycji deweloperskich jest aktywność najemców. W 2013 r. w Łodzi wynajęto 25 tys. mkw. , a rok później już 45 tys. mkw. W pierwszych trzech kwartałach tego roku – ok. 32 tys. mkw.

- Jeśli prognozy się sprawdzą, to w 2015 r. wynajętych zostanie 60-65 tys. mkw. Powodzenie projektów w zaawansowanym etapie planowania oznaczałoby wybudowanie około 70 tys. mkw. w 2017 r.– wylicza Marcin Włodarczyk, dyrektor Colliers International.

Według niego bardzo dobrym sygnałem jest to, że najemcy powierzchni wciąż rozwijają swoją działalność. - Mamy 85 proc. nowych umów wynajmu – przekonuje Marcin Włodarczyk.

Sygnały wyraźnego przyspieszenia rozwoju infrastruktury biurowej dostrzega też Mikołaj Ługowski, dyrektor zarządzający Nordea Operations Center. - Dziś liczba biur dostępnych od ręki jest ograniczona, ale deweloperzy są aktywni. Jeżeli ktoś planuje wynajem w inwestycji, która ma się zakończyć w przyszłym roku, to wybór jest już ogromny – tłumaczy Mikołaj Ługowski.

Przyznaje, że Łódź nie jest bardzo rozpoznawalna na inwestycyjnej mapie Polski i Europy. - Ale ma bardzo ciekawy rynek pracy i fantastyczną infrastrukturę teleinformatyczną. Pod tym względem nie ustępuje innym miastom – dodaje Mikołaj Ługowski.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA