PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom na regionalnych rynkach biurowych w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 08 paź 2015 11:38

Boom na regionalnych rynkach biurowych w Polsce Anna Staniszewska, dyrektor, działu Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland

Regionalne rynki biurowe w Polsce rozwijają się bardzo dynamicznie, zarówno w zakresie aktywności deweloperskiej, wynajmu powierzchni, jak i zainteresowania ze strony funduszy inwestycyjnych - wynika z najnowszego raportu BNP Paribas Real Estate Poland "Rynek powierzchni biurowych w Polsce, I połowa 2015”.

REKLAMA

Główną siłą napędową pozostają sektory: BPO (business proces outsourcing), SSC (shared service centres) oraz ICT (information, communication, technology) oraz R&D (research& development). Popyt na powierzchnie kreowany jest także przez oddziały międzynarodowych korporacji jak i prężnie działający sektor lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw.

Łączna podaż w analizowanych miastach (główne: Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Katowice, Łódź, Szczecin, oraz rozwojowe: Lublin, Kielce, Olsztyn, Bydgoszcz, Białystok, Rzeszów, Opole, Radom) wyniosła 3,6 mln mkw., z czego 87 proc. należy do głównych miast regionalnych. Warto zauważyć, że w związku z dynamicznym rozwojem tych miast, stopniowo maleje udział Warszawy w całkowitym wolumenie powierzchni biurowych w Polsce. Jeszcze w 2012/2013 r. stolica stanowiła ok. 70 proc. nowoczesnych zasobów, podczas gdy na koniec czerwca 2015 r. udział ten zmalał do ok. 55 proc.

Pod względem wielkości zasobów, na pozycji lidera pozostał Kraków, powierzchnią biurową na poziomie 740 tys. mkw. Kolejne miejsca zajęły Wrocław i Trójmiasto, z łączną powierzchnią biurową na poziomie odpowiednio 633 tys. i 525 tys. mkw. Należy podkreślić, iż w ciągu kolejnych kwartałów nastąpi rekordowy przyrost podaży, która do końca 2016 r. na głównych rynkach osiągnie ok. 918,7 tys. mkw., a na rynkach rozwojowych około 90 tys. mkw.

- Kraków niezmiennie pozostaje w czołówce jako jeden z głównych rynków usług biznesowych w Polsce, które są głównym źródłem popytu w mieście. Deweloperzy, zachęceni utrzymującym się niskim poziomem pustostanów w mieście (5,1proc.), są bardzo aktywni, co w konsekwencji przełoży się wzrost dostępności powierzchni w ciągu kolejnych dwóch lat, jak również może wywrzeć presję na obniżenie stawek czynszu. – mówi Anna Staniszewska, dyrektor, dział Analiz Rynkowych i Doradztwa, BNP Paribas Real Estate Poland.

W ostatnich kwartałach na większości regionalnych rynków utrzymywał się względnie stabilny poziom czynszów, które oscylowały w granicach 14-16 euro za m kw./mies. za najlepsze powierzchnie i 10-13 euro za średniej klasy biura. W konsekwencji gwałtownego wzrostu nowych powierzchni w II połowie 2015 r. oraz w 2016, który w wielu miastach oznaczać będzie wzrost pustostanów, zaostrzy się konkurencja wśród właścicieli biurowców. W ciągu kolejnych kwartałów najemcy mogą liczyć na obniżenie efektywnych stawek czynszu.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA