PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Boom na rynku inwestycyjnym. Mamy rekord wszech czasów

  • Autor: propertynews.pl
  • 29 lut 2016 16:22

Boom na rynku inwestycyjnym. Mamy rekord wszech czasów

Wartość transakcji inwestycyjnych na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych pobiła w 2015 roku rekord wszech czasów - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W 2016 r. wolumen transakcji wzrośnie o 5-10 proc. ze względu na duże zainteresowanie kapitału nieruchomościami komercyjnymi i utrzymujące się niskie stopy procentowe.

W IV kw. 2015 r. wolumen obrotów w Europie wzrósł w porównaniu z III kw. 2015 r. o 24 proc. do 70 mld euro, dzięki czemu wartość transakcji inwestycyjnych w całym ubiegłym roku wyniosła 246 mld euro, czyli więcej niż w rekordowym 2007 r., w którym zainwestowano łącznie 230 mld euro.

- Obserwujemy dalszy wzrost aktywności inwestycyjnej na wszystkich rynkach nieruchomości. Wielka Brytania nadal przyciąga największą uwagę inwestorów, ale najszybszy wzrost wolumenu obrotów odnotowuje się w innych krajach z uwagi na dążenie inwestorów do dywersyfikacji portfeli inwestycyjnych. Na przykład w Niemczech wartość transakcji w ubiegłym roku wzrosła w porównaniu z 2014 r. o 41 proc. do 53 mld euro. Dużymi wzrostami w ujęciu rocznym mogą pochwalić się także rynki peryferyjne takie jak Włochy (+ 67 proc. do 8 mld euro) i Hiszpania (+ 36 proc. do 11 mld euro). W Europie Środkowo-Wschodniej wzrost wolumenu obrotów w 2015 r. był stosunkowo niski. Jednak w całym regionie, a w szczególności w Polsce, odnotowano wyjątkowo duży wzrost aktywności inwestorów w ostatnim kwartale roku w wyniku większej podaży produktów inwestycyjnych - komentuje Magali Marton, współautorka raportu i dyrektor działu badań firmy Cushman & Wakefield.

- Rekordowy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie przełożył się w 2015 r. na 25 proc. wzrost obrotów na polskim rynku, na którym zainwestowano łącznie ok. 4 mld euro. Pozytywne nastroje wśród inwestorów zagranicznych i polskich pozwalają przypuszczać, że w bieżącym roku wartość inwestycji ponownie wzrośnie, przy czym największy udział może mieć kilka transakcji portfelowych zawieranych we wszystkich segmentach rynku - powiedział Soren Rodian Olsen, partner i dyrektor sekcji ds. inwestycji biurowych i magazynowych w warszawskim biurze Cushman & Wakefield.

Za wzrost aktywności inwestycyjnej w Europie w ubiegłym roku odpowiadają inwestorzy ze wszystkich rynków, aczkolwiek największy w nim udział miał ponownie kapitał zagraniczny. Wartość transakcji zagranicznych zawieranych przez inwestorów europejskich wzrosła w ciągu roku o 42 proc. do 45 mld euro, natomiast na inwestorów spoza Europy przypadło 76 mld euro, co oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 32 proc.

  • 1
  • 2

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA