PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BPO drugim pod względem zatrudnienia sektorem w Polsce

  • wnp.pl
  • 28 kwi 2014 10:51

Po branży motoryzacyjnej, to drugi pod względem zatrudnienia sektor w Polsce - mowa o centrach usług biznesowych, w których pracę znalazło już ok. 128 tys. osób i które rosną w tempie 10-20 proc. rocznie.

REKLAMA

Jak mówi Janusz Dziurzyński ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych, jeszcze 10 lat temu, gdy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, sektor był w kompletnych powijakach - zatrudniał kilkadziesiąt osób, w dodatku ich praca dotyczyła prostych zleceń.

Obecnie rośnie o 10-20 procent rocznie, czyli w tempie, którego nie notuje żadna inna gałąź gospodarki. I tak się dzieje od 7 lat bez przerwy. - Obecnie możemy mówić o ok. 125-128 tys. miejscach pracy, stworzonych w centrach - podkreśla Dziurzyński.

Mimo tak dynamicznego rozwoju, przedstawiciele branży twierdzą, że byłby on jeszcze większy, gdyby nie różnego rodzaju przeszkody. Do najważniejszych Dziurzyński zalicza kłopoty z rejestracją, uzyskiwaniem koncesji lub różnego rodzaju pozwoleń.

Kolejny problem dotyczy praw pracowniczych - nie jest np. łatwo zweryfikować czy sprawdzić wiarygodność czy uczciwość pracownika. - Jest to ważne, gdy działalność usługowa dotyczy np. sektora finansowego, gdzie dostęp do tajemnic ma szczególne znaczenie, mówi Dziurzyński. - W praktyce pozyskiwanie sprawdzonych danych o pracowniku jest bardzo trudne, gdyż chroni go dosyć restrykcyjne prawo - podkreśla.

- Dlatego nasz związek stara się to wyjaśniać i przekonywać, np. szefów resortu pracy, czy instytucji zajmujących się ochroną danych osobowych. Naszym wielkim sukcesem zakończyły się starania aby w Polsce można było świadczyć usługi w święta czy weekendy. Trwało to półtora roku. - Ale się udało, mówi z satysfakcją Dziurzyński.

Tłumaczy, że dzięki pokonaniu tej bariery, firmy świadczące usługi biznesowe mogą obsługiwać kraje, gdzie np. niedziela, jak to ma miejsce w krajach arabskich, jest normalnym dniem pracy.

Przypomina, że gospodarki narodowe działają globalnie i jeśli nasz kraj się do tego przystosuje, to tylko z korzyścią dla polskich firm i rozwoju gospodarczego.

Mówiąc o perspektywach podkreśla, że teraz najważniejsze dla dalszego rozwoju sektora usług biznesowych jest stworzenie warunków do obsługi funduszy inwestycyjnych. Tylko ta gałąź może zapewnić kolejne 100 tys. miejsc pracy i 7 mld zł wartości usług, z których część na pewno zasiliłaby budżet państwa

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA