PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BPO rośnie jeszcze szybciej. Powstają kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy

  • www.pulshr.pl
  • 30 cze 2016 13:21

BPO rośnie jeszcze szybciej. Powstają kolejne dziesiątki tysięcy miejsc pracy fot. PTWP

W Polsce działa już 936 centrów usług, w tym 676 zagranicznych. Siedem z nich zatrudnia ponad 10 tys. osób. Ogółem pracę w sektorze znalazło 212 tys. osób – 177 tys. osób zatrudniają centra zagraniczne, a 35 tys. polskie. Większość pracowników centrów usług stanowią Polacy – udział cudzoziemców wynosi 9 proc.

REKLAMA

Jak prognozuje ABSL, już za cztery lata, w 2020 r., zatrudnienie w centrach usług może osiągnąć 300 tys. osób. Tylko w ostatnim roku odnotowano 25 proc. wzrost zatrudnienia w centrach zagranicznych w Polsce – większy niż w poprzednich latach.

- Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce w pewien sposób wyhamował emigrację na zachód i przyciągnął ponad dwieście tysięcy utalentowanych ludzi, dzięki którym Polska stała się rozpoznawalną i strategiczną marką w rozmowach zarządów globalnych korporacji – mówi Wojciech Popławski, wiceprezes ABSL i dyrektor zarządzający Accenture Operations.

- Niskie koszty pracy, proste zadania, tony papierów przekładanych z kartonów na biurka to nadal jeszcze popularny stereotyp myślenia o przeciętnym centrum usług dla biznesu. Dziś to miejsca pracy gdzie cyfryzacja, najnowsze technologie i innowacje pojawiają się w tym samych czasie co w biurach w Dolinie Krzemowej. Nie znam lepszego miejsca, gdzie utrzymujący się latami rynek pracownika wymusił standardy, o których inne branże mogą tylko pomarzyć.

Średnio 90 proc. pracowników centrów usług wspólnych to absolwenci uczelni wyższych.

– W Polsce mamy 1,7 mln studentów. Co roku mury uczelni opuszcza 300-400 tys. młodych osób – mówi Piotr Dziwok, prezes Shell Polska oraz dyrektor krakowskiego Centrum Usług Biznesowych, które obecnie zatrudnia 2,4 tys. osób. – To nieoszlifowane diamenty, które później zamieniamy w brylanty – dodaje.

Zresztą głównym powodem dla którego firmy z sektora nowoczesnych usług biznesowych decydują się na współpracę z uczelniami wyższymi (87 proc.) jest pozyskiwanie przyszłych pracowników wśród studentów i absolwentów.

Pracownicy centrów usług wspólnych to również osoby znające języki obce. – Z globalnej perspektywy Polska jest bardzo dobrym miejscem do ulokowania biznesu m.in. ze względu na liczbę języków obcych, którymi władają pracownicy – zauważa Aruna Jayanthi, CEO Capgemini Business Services.

Ponad połowa pracowników centrów usług to kobiety (55 proc.). Co ważne, wielu z nich udaje piąć się po szczeblach kariery – 43 proc. pań należy do kadry zarządzającej. Pracę w centrach usług wspólnych znajdują również osoby niepełnosprawne. Zatrudnia je 45 proc. firm.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA