PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BPO rośnie w siłę. Polska przyciąga kolejnych inwestorów

  • wnp.pl
  • 07 gru 2012 09:45

BPO rośnie w siłę. Polska przyciąga kolejnych inwestorów

Z początkiem grudnia w polskich centrach usług dla biznesu w firmach międzynarodowych zatrudnienie przekroczyło 100 tys. osób.

REKLAMA

Tym samym Polska stała się liderem w Europie, pod względem liczby pracujących w sektorze zewnętrznych usług biznesowych (offshoringu), typu: BPO (outsourcing procesów biznesowych), SSC (centrów usług wspólnych), ITO (usługi zewnętrzne dla sektora IT), KPO (usługi oparte na wiedzy), czy R&D (badania i rozwój). Na świecie, zajmujemy pod tym względem 6-7 miejsce, a trzecie - pod względem przyrostu zatrudnienia w okresie 2010-2011. Liderami są Chiny i Indie.

Należy dodać, że ponadto kilka tysięcy osób pracuje w tego typu centrach spółek z polskim kapitałem.

Ogólnie, usługi offshoringu w Europie zostały zdominowane przez kraje naszego regionu. O ile w Europie Środkowo-Wschodniej działało w końcu 2011 r. 847 centrów usług z kapitałem zagranicznym, to w samej Polsce - 337. W ciągu br. do Polski weszło 20 nowych firm świadczących te usługi, które założyły łącznie 31 nowych centrów usług.

Dlaczego Polska?
- Polska, jak i inne kraje regionu, wybierane są z powodu niższych kosztów płacy, bliskiej odległości i bliskości kultury pracy, ale także dzięki poprawiającej się infrastrukturze i dużej dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej - mówi Marek Grodziński, dyrektor Centrum BPO Capgemini, wiceprezes ABSL (Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce).

W jego ocenie, różnice w poziomie płac w Polsce względem Rumunii lub Bułgarii nie przekraczają 15 proc., natomiast wobec krajów Europy Zachodniej - sięgają 50 proc. „Zarazem średnia płaca w naszym sektorze przekracza ok. 1000 zł poziom średniego wynagrodzenia w gospodarce" - zaznacza Grodziński.

Charakterystyczne dla polskiego rynku offshoringu są szybkie zmiany w strukturze ofert. Od w miarę prostych usług, gdzie występuje najsilniejsza konkurencja, szybko rozwijane są usługi najbardziej kwalifikowane, które już stanowią ok. połowy wartości usług.

- Nie ma na świecie drugiego kraju, które oferowałoby klientom sektora usług biznesowych tak różnorodne rozwiązania - stwierdza Marek Grodziński. - Jesteśmy w stanie obsłużyć praktycznie każdy proces, wykorzystując przy tym znajomość kilkudziesięciu języków obcych.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Poland Partner serwisu - Workplace

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA