PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

BPO to polska specjalność, ale musimy się liczyć z silną konkurencją

  • Property News
  • 27 wrz 2013 14:10

BPO to polska specjalność, ale musimy się liczyć z silną konkurencją

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, który przysparza Polsce co roku dwucyfrowy wzrost liczby pracujących, należy wspierać i stwarzać mu dobre warunki do dalszego rozwoju. Jeżeli tak się stanie, istnieje szansa, że w ciągu 4-5 lat liczba nowych miejsc pracy zwiększy się z obecnych 110 tys. do 250 tys.

REKLAMA

Będzie to także okazja do znalezienia ciekawego zatrudnienia przez absolwentów różnych szkół wyższych, co nie jest zawsze sprawą prostą - to główny wniosek z sesji pt. „BPO - kondycja i perspektywy rozwoju rynku w Polsce", która odbyła się w trakcie konferencji Property Forum 2013.

Zdaniem dyskutantów, wiele czynników decyduje o wyborze miejsca inwestycji BPO. Należą do nich głównie czynniki merytoryczne, ale czasami także „miękkie", jak korzystne warunki bytowe i przyjazne otoczenie.

Ważną rolę w pozyskiwaniu nowych inwestorów odgrywa rynek nieruchomości komercyjnych. Już dysponuje dużym potencjałem, a zarazem ma korzystne warunki najmu biur i innych pomieszczeń komercyjnych. Dotyczy to jednak lokalizacji w siedmiu największych aglomeracjach, dlatego szansa, że inwestorzy wybiorą mniejsze ośrodki, zależy m.in. od stworzenia zasobów wysokiej klasy nieruchomości.

W debacie podkreślono także utrudnienia dla pozyskiwania inwestycji BPO. Ich rozwiązanie, jak np. forma odliczania podatku VAT, należy jednak głównie do władz centralnych, a nie lokalnych, stwierdzono.

Jaki rynek
Sektor nowoczesnych usług dla biznesu w Polsce (w tym np. BPO - outsourcing procesów biznesowych), ma w zasadzie zaledwie 10. letnią historię, lecz już zatrudnia ponad 110 tys. osób. Od kilku lat utrzymuje co roku dwucyfrowe tempo rozwoju, mierzone tworzonymi stanowiskami pracy. Tylko od stycznia 2012 do maja 2013 r. sektor tego rodzaju usług stworzył 23,5 tys. nowych miejsc pracy.

- Spośród 470 pilotowanych przez nas projektów inwestycji zagranicznych w latach 2003-2013, aż 153, czyli 1/3 dotyczyła właśnie tych usług - mówiła Katarzyna Mokwińska, główny specjalista w Wydziale Usług Departamentu Inwestycji Zagranicznych Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji. - Dzięki tym inwestycjom, powstało 41 tys. miejsc pracy. Liczba projektów nadal rośnie, choć zmniejsza się liczba osób przypadająca na pojedynczą inwestycję. „Rzadko mamy już do czynienia z tworzeniem 2000 stanowisk, jak IBM we Wrocławiu, przeważnie powstaje po 100-150 miejsc pracy" - mówiła Mokwińska. 

Agencja obserwuje też inne tendencje. Następuje przechodzenie od prostych usług do bardziej złożonych. Wzrasta też liczba języków, jakimi średnio posługuje się jeden oddział w Polsce. Przykładem skrajnym jest inwestycja Thomson Reuters w Gdyni, gdzie pracujący świadczą usługi w 37 językach.

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA