PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Branże, które wynajmują najwięcej powierzchni biurowej w Polsce

  • Autor: propertynews.pl
  • 26 maj 2015 21:17

Branże, które wynajmują najwięcej powierzchni biurowej w Polsce fot. Shutterstock

Firmy z branży technologie, media i telekomunikacja stanowią największą grupę użytkowników nowoczesnej powierzchni biurowej, zarówno w Warszawie, jak i wielu innych głównych miastach w Polsce - wynika z raportu DTZ „Z perspektywy najemcy – sektor TMT”.

REKLAMA

Ze względu na zmiany zachodzące w tym sektorze (konsolidacje, wzrost zatrudnienia, powstawanie nowych podmiotów), popyt na powierzchnie biurowe z ich strony będzie utrzymywał się na wysokim poziomie również w kolejnych latach.

Łączny wolumen transakcji najmu zawartych przez przedsiębiorstwa z sektora TMT w Warszawie w okresie od 2002 do 2014 roku wyniósł ponad 1,16 miliona mkw., co odpowiadało 19 proc. całkowitej wielkości zawartych umów i jednocześnie stanowiło najwyższy udział spośród innych sektorów. W analizowanym okresie najbardziej aktywne były firmy IT, za którymi uplasowała się branża mediów oraz przedsiębiorstwa telekomunikacyjne.

Dominująca pozycja najemców z sektora TMT wynika głównie ze wzrostu liczby podmiotów oraz dynamiczny rozwój tego sektora w Polsce w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas gdy w okresie 2010-2014 łączny wolumen umów najmu zawartych przez firmy z branży IT, mediów i telekomunikacji wyniósł 580 ty mkw. (średnio 115 tys. mkw. rocznie), w latach 2005-2009 był o blisko 60 pro. niższy (365 tys. mkw., średnio 73 tys. mkw. rocznie).

Już od kilku lat firmy z sektora TMT najczęściej lokują swoje siedziby poza centrum Warszawy, głównie w największych dzielnicach biznesowych, tj. Południe Górne (okolice tzw. Służewca Przemysłowego) oraz Południowy Zachód (rejon Al. Jerozolimskich oraz Żwirki i Wigury). Wynika to przede wszystkim z relatywnie dobrej dostępności komunikacyjnej tych obszarów, korzystnej relacji jakości powierzchni do ceny oraz dużej aktywności deweloperów w tych strefach, przekładającej się na rosnącą dostępność biur oraz spadek czynszów efektywnych.

- Ze względu na dynamiczne zmiany, jakie przechodzi i będzie przechodzić sektor TMT, bardzo istotne jest zapewnienie najemcom z tych branż efektywnych powierzchni biurowych oraz elastycznych warunków najmu. Ponadto, biorąc pod uwagę profil pracowników (w większości młodzi ludzi) oraz styl ich pracy (duża część czasu przeznaczona na pracę grupową oraz potrzeba wewnętrznej mobilności), istotne jest wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni biurowej, która będzie dopasowana do kultury organizacyjnej i wpłynie pozytywnie na komunikację i współpracę między pracownikami — mówi Kamila Wykrota, dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych w firmie DTZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • RafałL 2015-05-27 16:13:16
    Wszystko dlatego, że Polska ma do zaoferowania sporo ciekawych opcji na biuro, chociażby Stadion Narodowy

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA