PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Brexit budzi inwestorów. Na celowniku najbardziej atrakcyjne nieruchomości

  • Autor: propertynews.pl
  • 15 lip 2016 13:17

Brexit budzi inwestorów. Na celowniku najbardziej atrakcyjne nieruchomości Fot. Fotolia

Decyzja Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, wobec niepewności i rosnącej podaży pieniądza, przyczyni się do wzrostu popytu na najbardziej atrakcyjne nieruchomości w kluczowych lokalizacjach - wynika z raportu Brexit & The European Property Investment Market, opublikowanego przez firmę Cushman & Wakefield.

REKLAMA

Autorzy raportu przewidują, że w perspektywie krótkoterminowej Brexit w większym stopniu wpłynie na aktywność inwestycyjną niż na wartości najbardziej atrakcyjnych nieruchomości, które będą utrzymywać się na stabilnym poziomie ze względu na ograniczoną podaż i niskie stopy procentowe. Kluczowym czynnikiem determinującym poziom aktywności będzie podaż, ale stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości – przynajmniej poza terenem Wielkiej Brytanii – będą nadal się zmniejszać.

Wolumen transakcji inwestycyjnych w Wielkiej Brytanii będzie znacznie niższy niż w latach 2014/2015, ale wobec wzrostu aktywności inwestorów na innych rynkach przełoży się to na niewielki spadek obrotów w skali całego kontynentu europejskiego. Według prognoz firmy Cushman & Wakefield wartość transakcji inwestycyjnych w Wielkiej Brytanii spadnie o 25 proc., ale w innych krajach europejskich wzrośnie o ok. 10 proc. Zważywszy na znaczenie Wielkiej Brytanii, oznaczać to będzie spadek wolumenu obrotów w UE o 6 proc. w porównaniu ze wcześniej prognozowanym dziewięcioprocentowym wzrostem w sytuacji, gdyby Brytyjczycy zagłosowali za pozostaniem w UE.

Ostrożne zakupy

Według autorów raportu na głównych rynkach utrzyma się wysoki popyt na nieruchomości, ale inwestorzy zachowają dużą ostrożność. Jednocześnie stopniowy wzrost zainteresowania nowymi rynkami może spowolnić lub wzrosną oczekiwania co do premii w stopach kapitalizacji. W związku z tym różnice pomiędzy stopami kapitalizacji dla najlepszych i drugorzędnych nieruchomości mogą się powiększać, do czego przyczyni się również coraz większe rozwarstwienie na rynku finansowania.

- Niektórzy inwestorzy będą obserwować rozwój wydarzeń, ale wielu nie może czekać – chcą bezpiecznie ulokować kapitał inwestycyjny. Jednak obecnej sytuacji nie można porównać do skutków upadku banku Lehman Brothers czy kryzysu w strefie euro. Ponadto wobec różnych prawdopodobnych scenariuszy na przyszłość należy oczekiwać z czasem wzrostu aktywności zarówno kupujących, jak i sprzedających - powiedział David Hutchings, autor raportu i dyrektor działu strategii inwestycyjnych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

W zakresie strategii inwestycyjnych oznacza to, że inwestorzy powinni w miarę możliwości starać się wykorzystać poczucie niepewności i nerwowe reakcje rynków oraz jednocześnie monitorować ewentualne zmiany nastrojów i warunków geopolitycznych, np. rosnące znaczenie Azji.

  • 1
  • 2

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA