PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Brexit nie zaszkodził aktywności inwestorów w Europie kontynentalnej

  • Autor: propertynews.pl
  • 16 sie 2016 11:15

Brexit nie zaszkodził aktywności inwestorów w Europie kontynentalnej Soren Rodian Olsen, Partner w Cushman & Wakefield Polska

W pierwszej połowie 2016 r. wolumen obrotów w Europie kontynentalnej wzrósł o 3 proc. do poziomu 77 mld euro w porównaniu ze spadkiem o 35 proc. w Wielkiej Brytanii do 32 mld euro. Większy wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie kontynentalnej nie skompensuje spadku obrotów w Wielkiej Brytanii -  wynika z najnowszych badań firmy doradczej Cushman & Wakefield.

REKLAMA

W drugim kwartale br. wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie wyniosła 56,8 mld euro, co oznacza wzrost o 9 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem.

Pomimo wzrostu w ujęciu kwartalnym, wartość obrotów w pierwszym półroczu była niższa o 12 proc. niż w analogicznym okresie 2015 r. i wyniosła 109 mld euro. Główną przyczyną słabszych wyników w skali całego kontynentu było spowolnienie aktywności inwestycyjnej w Wielkiej Brytanii, która jest największym rynkiem europejskim.

Obawy związane z Brexitem i wynikająca z tego niepewność były istotnym czynnikiem spadku wolumenu obrotów w Wielkiej Brytanii w pierwszym półroczu do poziomu 32 mld euro, czyli aż o 35 proc. w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej.

– Z wyłączeniem portfeli paneuropejskich wolumen transakcji inwestycyjnych w Europie kontynentalnej w pierwszej połowie 2016 r. wyniósł 77 mld euro, czyli był o 3 proc. wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, w którym zainwestowano 74 mld euro. Pomimo wzrostu kwartał do kwartału w Niemczech wartość obrotów w pierwszym półroczu spadła o 26 proc. do 18 mld euro w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Jednocześnie we Francji odnotowano nieznaczny wzrost aktywności inwestycyjnej o 2 proc. – powiedział Nigel Almond, dyrektor działu badań rynków kapitałowych w regionie EMEA w firmie Cushman & Wakefield.

W wyniku ożywienia aktywności inwestycyjnej w Szwecji wolumen obrotów w tym kraju był wyższy w drugim kwartale i pierwszym półroczu niż we Francji. W minionym kwartale Szwecja odnotowała najlepszy wynik kwartalny w historii (7,3 mld euro), dzięki czemu wartość transakcji inwestycyjnych za pierwsze półrocze wyniosła 10,6 mld euro, czyli więcej niż w całym 2015 r. (10 mld euro). Duży udział w tym miał zakup przez firmę Castellum portfela Norporten w Szwecji od Drugiego i Szóstego Krajowego Funduszu Emerytalnego za ponad 2 mld euro.

W Europie Środkowo-Wschodniej również odnotowano znaczny wzrost aktywności inwestycyjnej. W pierwszych sześciu miesiącach 2016 r. wolumen obrotów w tym regionie przekroczył 4 mld euro, co oznacza wzrost o 60 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

REKLAMA

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - CRESA Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta partner portalu propertynews.pl Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - TDJ Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Solutions

PRIME PROPERTY PRIZE 2017

Do końca głosowania zostało


REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA