PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl
partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Brytyjski wstrząs. Czeka nas powódź, czy wielka fala wznosząca?

  • Autor: Propertynews.pl
  • 01 lip 2016 13:29

Brytyjski wstrząs. Czeka nas powódź, czy wielka fala wznosząca? Fot. Fotolia

Ubiegłotygodniowe referendum w Wielkiej Brytanii wstrząsnęło europejskimi rynkami. Przed nami gorące miesiące, które zadecydują m.in. o przyszłości polskiej branży nieruchomości komercyjnych.

REKLAMA

Po siedmiu dniach od decyzji Brytyjczyków wciąż niewiele wiadomo. Rząd Wielkiej Brytanii nie złożył m.in. listu notyfikacyjnego, który stałby się podstawą do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Brakuje konkretów, które mogłyby pozwolić na dokładną ocenę konsekwencji pierwszego w historii opuszczenia Unii.

Oprócz braku konkretów największym pytaniem pozostaje również termin ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii. Eksperci mówią nawet o wieloletnim procesie. Tu z kolei wszystko zależy od woli polityków zarówno po stronie brytyjskiej, jak i pozostałych krajów członkowskich.

Co z nieruchomościami?

Mimo wszystko już dziś sektor prywatny musi przygotowywać się do zmian, które prędzej czy później nadejdą. Szczególnie uważnie Brexitowi przygląda się rynek nieruchomości komercyjnych. Londyn to obecnie największa lokalizacja dla sektora biurowego. W Wielkiej Brytanii dynamicznie rozwijała się logistyka, a potężna siła nabywcza Brytyjczyków wpływała na rozwój centrów handlowych. Jednocześnie to Wyspy były wybierane przez globalnych inwestorów na pierwsze miejsce do inwestowania. Widać to szczególnie po działalności funduszy z takich krajów, jak Chiny czy z państw Bliskiego Wschodu.

– Sektor nieruchomości śledził doniesienia związane z referendum w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie z większą uwagą, niż jakakolwiek inna branża. Atmosfera niepewności i spekulacji poprzedzająca głosowanie odbiła się na sytuacji rynkowe - komentuje John Forrester, EMEA Chief Executive w Cushman & Wakefield.

W krótkoterminowej perspektywie spodziewany jest spadek popytu na powierzchnie komercyjne w Wielkiej Brytanii. Firmy obawiają się, co wydarzy się przy wyjściu z Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie zmniejszona będzie aktywność inwestorów. Spadki czekają również wskaźniki wartości inwestycji.

Mimo wszystko z punktu widzenia Wielkiej Brytanii widzimy pewne pozytywne perspektywy. - Spadek wartości funta powoduje, że zagraniczne firmy mogą zdecydować się na zakup nieruchomości w Wielkiej Brytanii - komentuje Adam Challis z JLL.

Niepewność i strach

Dla polskiego rynku nieruchomości Brexit może mieć również wielkie znaczenie. Wiążący się z krachem giełdowym spadek wartości złotówki już dziś negatywnie wpływa na czynsze po stronie najemców. Najczęściej obecność w biurowcu czy centrum handlowym wymaga płatności w euro. To oznacza, że najemcy muszą płacić więcej.

IX EUROPEJSKI KONGRES GOSPODARCZY

10-12 maja 2017 • Katowice • Międzynarodowe Centrum Kongresowe i Spodek

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA