PARTNERZY PORTALU

partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl partner portalu propertynews.pl

REKLAMA

Budowa energooszczędnych budynków daje duże oszczędności w eksploatacji

  • wnp.pl
  • 17 paź 2012 10:47

Budowa energooszczędnych budynków daje duże oszczędności w eksploatacji

Jeśli budujemy budynki energooszczędne "z głową", to taka inwestycja nie musi o wiele więcej kosztować. Koszty inwestycji w dany obiekt mogą wzrosnąć wtedy o 1-2 proc., ale oszczędności w eksploatacji dochodzą do 10-30 proc. - mówi Jacek Łukaszewski, prezes Schneider Electric Polska.

REKLAMA

- Budynek energooszczędny to taki budynek, w którym zużywa się mniej energii niż w budynku, który obecnie spełnia obowiązujące prawnie wymagania. Średnie zużycie energii przez budynki w Unii Europejskiej wynosi ok. 200-250 kWh na metr kwadratowy rocznie. W Polsce są budynki o zużyciu nawet 600 kWh na m. kw. rocznie! Dla porównania w siedzibie głównej Schneider Electric - budynku Hive, znajdującym się w Rueil-Malmaison, niedaleko Paryża, zużycie energii wynosi tylko 80 kWh na m. kw. rocznie.

Tak znaczną redukcję zużycia energii osiągnęliśmy między innymi dzięki wykorzystaniu rozwiązań technicznych do zarządzania zużyciem energii w systemach oświetlenia, klimatyzacji, sterowania budynkiem i rozdziału mocy. (...)

Co ważne nawet w starych, istniejących już budynkach przy zastosowaniu stosunkowo prostych rozwiązań można obniżyć zużycie energii o ok. 30 proc. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że to czy w budynkach nastąpi zmniejszenie zużycia energii zależy w dużej mierze od świadomości właścicieli i zarządców.

Czy w Polsce jest zainteresowanie energooszczędnymi budynkami?

- Oczywiście jest. Zdecydowana większość obecnie projektowanych i budowanych budynków będzie posiadać certyfikaty efektywności energetycznej LEED lub BREAM. Uzyskanie takiego certyfikatu wymaga szeregu działań energooszczędnych. Jeszcze kilka lat temu temat dotyczył tylko wybranych inwestorów, którzy byli świadomi i chcieli w tym kierunku działać, dziś efektywnością energetyczną budynków zainteresowała się większość deweloperów.

To zainteresowanie wymusił sam rynek. Deweloperzy oceniają, że możliwość wynajmu czy sprzedaży budynku bardziej efektywnego energetycznie będzie zdecydowane większa niż w przypadku budynku tradycyjnego. Co raz więcej firm przyznaje, że energooszczędność wpisana jest w ich kulturę korporacyjną i efektywna energetycznie siedziba to nie tylko prestiż, ale i wymóg.

Czy budowa budynków energooszczędnych jest droższa niż budynków tradycyjnych?

- Jeśli budujemy "z głową", to taka inwestycja nie musi o wiele więcej kosztować. Większość nowoczesnych obiektów biurowych jest wyposażana w zaawansowane instalacje z uwagi na wymagania użytkowników np. klimatyzacja, czy wymogi obowiązującego prawa np. sygnalizacja pożaru.

Aby obiekt był energooszczędny trzeba te instalacje zaprojektować i zrealizować w taki sposób, aby jak najlepiej ze sobą współpracowały w każdych warunkach. W zależności od budynku koszty inwestycji w dany obiekt mogą wzrosnąć wtedy o 1-2 proc., ale oszczędności w eksploatacji dochodzą do 10-30 proc. Tak więc czas zwrotu inwestycji w energooszczędne budynki jest stosunkowo krótki.

Rozmawiał: Dariusz Ciepiela

Podobał się artykuł? Podziel się!

PARTNERZY SERWISU Partner serwisu - Echo Investment S.A. Partner serwisu - Interbiuro Partner serwisu - Nowy Styl Partner serwisu - Penta Partner serwisu - Skanska Property Poland Sp. z.o.o. Partner serwisu - Vastint Partner serwisu - Workplace Partner serwisu - Zinel

REKLAMA

Newsletter


Najważniejsze informacje portalu propertynews.pl prosto na Twój e-mail

Propertynews.pl: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

REKLAMA
REKLAMA